Uwarunkowania podażowe na globalnym rynku przetworów mleczarskich i wyniki ostatniej aukcji kontraktów terminowych organizowanej przez Fonterra

Według Rabobanku podaż mleka w UE w miesiącach wiosennych będzie niższa w stosunku do ub.r., co będzie konsekwencją m.in. mniejszego pogłowia krów mlecznych. Prawdopodobnie to, jak również niższe dostawy przetworów mleczarskich z USA, a przede wszystkim ograniczona dostępność mleka i przetworów mleczarskich z Australii i Nowej Zelandii, gdzie sezon produkcyjny właściwie dobiega końca, przy spodziewanym umiarkowanie wyższym popycie na przetwory mleczarskie, może tłumaczyć wyniki ostatniej aukcji kontraktów terminowych organizowanej przez Fonterra na platformie GlobalDairyTrade.

6 kwietnia średnia ważona cena pełnego mleka w proszku wzrosła o 21% w stosunku do ostatniego notowania, do 3969 USD/t i tym samym osiągnęła drugi najwyższy poziom w historii aukcji (na pierwszej aukcji, która miała miejsce 2 lipca 2008 średnia ważona cena PMP wyniosła 4395 USD/t). Najwyższy wzrost notowań miał miejsce w przypadku kontraktu na okres najbliższy, tj. czerwiec (o 24,3% do 4092 USD/t).

Wzrosła również średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku o 25,5% w stosunku do ostatniego notowania, do 3672 USD/t. Podobnie jak w przypadku PMP, największa zwyżka notowań miała miejsce dla kontraktu na czerwiec (o 36,2% do 3847 USD/t).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl