Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Brexit zmniejszy budżet WPR, która i tak wymaga reformy

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 05-04-2017, 13:17
W tej chwili trudno jest mówić o kierunkach reformy WPR. Dyskusja dopiero się rozpoczyna. Raczej powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką WPR chcielibyśmy mieć i co należy robić w tym celu. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie ułatwia sytuacji. Tracimy kraj, który miał duży wpływ na politykę rolną oraz był płatnikiem netto – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl prof. Andrzej Babuchowski, Prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.
Brexit zmniejszy budżet WPR, która i tak wymaga reformy
prof. Andrzej Babuchowksi /fot. IIPM

Zdaniem profesora należy wywnioskować, że budżet UE będzie mniejszy, w tym budżet WPR niezależnie od tego, czy państwa członkowskie utrzymają wysokość budżetu w odniesieniu do PKB na dotychczasowym poziomie ok 1%, czy go zmniejszą. - Pojawiły się bowiem nowe obszary zwiększonego zaangażowania UE, jak kryzys migracyjny i walka z terroryzmem, ale również zwiększone zostało zaangażowanie UE w ochronę środowiska, klimatu, innowacyjność, badania naukowe i walkę z kryzysem gospodarczym. Dlatego uważam, że przyszła WPR powinna dążyć do wypracowania mechanizmów bardziej sprawiedliwego podziału płatności bezpośrednich, przez co rozumiem skierowanie płatności wyłącznie do osób zajmujących się produkcja rolną i związaną z tym ochroną środowiska – mówi Andrzej Babuchowski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W jego opinii, WPR powinna wypracować mechanizmy zapobiegawcze ochrony rynków przed nadmiernymi wahaniami cen oraz kryzysami. Nie sądzę, żeby w przyszłości można było oczekiwać tak dużego zaangażowania UE w kryzysy na rynkach rolnych z prostego faktu, braku środków finansowych. - Na koniec uważam, że środki na rozwój obszarów wiejskich powinny być skierowane na wsparcie rolników, ale raczej w formie dopłat do kredytów niż grantów oraz na podniesienie poziomu życia wszystkich mieszkańców tych obszarów, co może zdynamizować ich rozwój i zatrzymać proces wyludniania się wsi. Jak to się przełoży na przyszłość mleczarstwa trudno powiedzieć, bo nie wiemy jak ta nowa WPR będzie wyglądała. Jeżeli jednak produkcja mleka będzie mało opłacalna, to należy spodziewać się odchodzenia rolników od tej działalności, a co za tym idzie pojawieniem się niedoborów na rynku mleka i wzrostu jego cen – obawia się profesor.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!