Wobec tego, że pomimo iż zgodnie z raportami Nowa Zelandia jest głównym źródłem importu do Chile dla wszystkich rozważanych produktów mlecznych, Francja i Niemcy są także wymieniane odnośnie sera gouda. Jeśli byłoby to wystarczającym dowodem na zagrożenia dla chilijskiego mleczarstwa na zakończenie tego badania, zostałyby wdrożone dodatkowe cła na wszystkie rodzaje mleka w proszku i/lub gouda, bez względu na pochodzenie.

Na Komitecie WTO ds. Mechanizmów Ochronnych, które odbyło się w kwietniu, pięciu członków WTO (Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Australia i Nowa Zelandia) wyraziły swoje obawy odnośnie rozpoczęcia przez Chile rozeznania dot. importu mleka w proszku i sera gouda, z uwagi na szybkość tego rozeznania oraz brak widocznego wsparcia ze strony lokalnego przemysłu. Chile stwierdziło, że były wyjątkowe okoliczności usprawiedliwiające to dochodzenie. Omówienie tego zagadnienia, najpierw ogłoszone na sierpień, będzie miało miejsce w dniu 16 października. Strony zainteresowane muszą zgłosić się do dnia 10 października, w ciągu dwóch tygodni.

Tłumaczenie materiałów EDA, wykonane przez Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy jest sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mleka.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl