Ekspert BGŻ BNP Paribas podkreśla, że w świetle najnowszych danych zaprezentowanych przez firmę analityczną CLAL opierających się na bazie GTIS w I-IV 2016 r. import mleka w proszku dla niemowląt ze strony Chin zwiększył się o 26 proc. do 61,3 tys. t, lecz w samym kwietniu roczna dynamika wzrostu była mniejsza i wyniosła 5,5 proc..

- Warto zauważyć, że wartość importu mleka w proszku dla niemowląt (849,1 mln USD) stanowi obecnie największy udział w wartości importu produktów mleczarskich do Chin (37 proc.) - zaznacza Wyrzykowski.

Zwraca również uwagę, iż zakupy pełnego mleka w proszku (PMP) ze strony Państwa Środka w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosły 234,1 tys. t i były o 20 proc. wyższe niż przed rokiem, jednak w samym kwietniu zakupiono o 4,6 proc. proc. mniej PMP niż przed rokiem. Dodatkowo Chiny, w miesiącach I-IV 2016 r., w znaczącym stopniu, bo o 80 proc. do 193,3 tys. t, zwiększyły zakupy mleka i śmietany płynnej, w tym w kwietniu dynamika wzrostu była tylko nieznacznie niższa niż łączna w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku. 

Jeżeli chodzi o zakupy odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) to były o 14 proc. większe niż przed pierwszych czterech miesiącach 2015 r. i wyniosły 85,7 tys. t., serów wzrosły o 27 proc. do 30,6 tys. t, a masła o 46 proc. do 33,1 tys. t. W przypadku tych produktów, w kwietniu br. odnotowano jednak spadek wolumenu zakupu w relacji do kwietnia ub.r.

Wyrzykowski podaje, że łączna wartość zakupionych przez Chiny produktów mleczarskich w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosła 2,27 mld USD i była o 12,7 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- Warto jednak zauważyć, że oznacza to spowolnieniu dynamiki wzrostu, która w trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 18,4 proc.. Tymczasem USDA opublikowała nowe prognozy dla chińskiego rynku mleka, w których przewiduje, że import mleka płynnego przez Chiny w 2016 r., zwiększy się o 41 proc.. - wyjaśnia ekspert BGŻ BNP Paribas. 

- Zakupy PMP zmniejszą się 14 proc. ze względu na większe niż przewidywano zapasy na koniec 2015 r., a import odtłuszczonego mleka w proszku obniży się o 10 proc.. W tym miejscu warto zauważyć, że w przypadku mleka płynnego największy udział w sprzedaży do Państwa Środka ma UE, a w przypadku proszków mlecznych Nowa Zelandia - dodaje.

USDA prognozuje też, że w Chinach w 2016 r. spożycie produktów mleczarskich wzrośnie o 1,5 proc. do ponad 40 mln t.

- Analitycy zauważają jednak, że spożycie mleka przez konsumentów na poziomie ok. 33 kg/ mieszkańca rocznie wciąż pozostaje o ok. 1/3 niższe niż średniej światowej.  Produkcja mleka w Państwie Środka ma wzrosnąć o 1,2 proc. do 38 mln ton co będzie w pewnym stopniu wynikało ze zwiększenia pogłowia krów z 8,4 do 8,5 mln sztuk - tłumaczy Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl