Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa-Cogeca chce docenienia roli spółdzielni

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 28-03-2013, 13:20
Copa-Cogeca apeluje do instytucji UE, aby te uwzględniły w przyszłej WPR wnioski ze sprawozdania Komisji Europejskiej, które potwierdzają korzyści wynikające z przynależności do spółdzielni

Po tym jak sprawozdanie Komisji Europejskiej potwierdziło, że spółdzielnie rolno-spożywcze pomagają rolnikom w uzyskaniu większej części wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym oraz wzmocnieniu ich pozycji na rynku, Copa-Cogeca wystosowała apel do instytucji UE, w którym zachęca je do uwzględnienia tych wyników w ostatecznym porozumieniu odnośnie nowej Wspólnej polityki rolnej (WPR), które powinno zostać osiągnięte w czerwcu. Komisja Europejska, Rada i eurodeputowani rozpoczynają negocjacje odnośnie porozumienia w sprawie WPR.

78 sprawozdań na temat wsparcia dla spółdzielni rolniczych opublikowanych przez Komisję ukazuje, że spółdzielnie rolno-spożywcze odgrywają ważną rolę pomagając rolnikom w uzyskaniu wyższej wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym oraz wzmocnieniu ich pozycji negocjacyjnej. Jest to niezmiernie ważne wobec siły nabywczej kilku dystrybutorów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Sprawozdania te opisują sytuację w 27 państwach członkowskich. Ukazują one, że im większy udział spółdzielni w rynku tym wyższe ceny dla rolników oraz mniejsze wahania na rynku. Jest to szczególnie ważne, gdyż wahania na rynkach rolnych stanowią jedno z największych wyzwań z jakimi zmagają się rolnicy. Ze sprawozdań wynika, że spółdzielnie są ważniejsze w niektórych krajach i sektorach, np. w sektorze mleczarskim czy warzyw i owoców. Strategie rynkowe polegające na tworzeniu znaków towarowych również różnią się w zależności od sektora, np. w sektorze mleczarskim i wina występuje wiele produktów objętych znakami towarowymi, podczas gdy praktyki te nie są tak często stosowane w sektorze warzyw i owoców czy oliwy z oliwek. Spółdzielnie rolnicze ułatwiają dostęp do rynku oraz ograniczają niepewność związaną z płatnościami. Sprawozdanie wskazuje również, że wprowadzenie poprawek do prawa konkurencji UE pozwoliłoby na przywrócenie równowagi w łańcuchu żywnościowym.

Przemawiając w Brukseli Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła publikację tych sprawozdań, które ukazują, że przynależność do spółdzielni jest korzystna dla rolników. Wnioski te powinny znaleźć odbicie w nowej WPR. Należy w pełni wykorzystać potencjał spółdzielni rolniczych. Ponadto, uważam poszerzenie listy produktów, dla których można uznawać organizacje producentów (OP), takich jak spółdzielnie, za krok we właściwym kierunku. Trzeba wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym, co jest możliwe poprzez wzmacnianie organizacji producentów i spółdzielni, dzięki czemu rolnicy mogą uzyskać wyższe przychody z rynku. Organizacje producentów, jak np. spółdzielnie, muszą mieć pierwszeństwo w przyznawaniu funduszy na rozwój obszarów wiejskich w nowej WPR, aby można było zapewnić opłacalną i rentowną produkcję rolną w przyszłości.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!