Członek zarządu PIM wzywa do połączenia wszystkich organizacji mleczarskich
Podczas wystąpienia na Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Mleka, Piotr Kandyba, członek zarządu Polskiej Izby Mleka, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wezwał do współpracy, a następnie połączenia wszystkich organizacji mleczarskich.

Prezentujemy powyższe wystąpienie.
- Moje wystąpienie jest związane udziałem w SIAL Szanghaj w Chinach i reprezentowaniem Polskiej Izby Mleka i mleczarstwa polskiego na wspólnym stoisku oraz z obserwacjami, jakie poczyniłem będąc na innych targach żywnościowych, ostatnich podróżach po kilku krajach azjatyckich oraz poprzez rozmowy z wieloma z Was. Jest rzeczą doskonałą ze uczestniczymy w targach dalekich, ze szukamy innych rynków, ze dostosowujemy produkty do tych rynków rok trwałości mleka UHT. Pierwszy etap w Chinach mamy za sobą, ale uważam ze nasze działania powinny nabrać przyspieszenia, bo inaczej know how, kontakty, kapitał firm z zachodniej Europy i Nowej Zelandii nie pozwoli nam się rozwinąć.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Dlatego ze konkurujemy ze sobą, ze sprzedajemy commodity products i rywalizujemy cenowo, niestety często sami ze sobą. Nie może być tak ze nasze produktu UHT są pozycjonowane cenowo na równi z produktami chińskimi, a obok stoją markowe produktu firm z zachodniej Europy, po znacznie wyższej cenie. Nie możemy oddać rynku Chińskiego, bo on może zabezpieczyć nas na wiele lat, pod warunkiem, że zbudujemy silną markę na tym rynku, zainwestujemy w marketing i promocje, na razie np. wystarczy w Szanghaju, to przecież prawie połowa Polski. Docelowo widzę inwestycje wspólne w produkcje i dystrybucje, ale to dalszy etap. Chińscy kupcy cenią sobie produkty polskie, ale stosują grę handlową z nami, na targach zauważyłem ze osoby z działów handlowych naszych firm konkurencyjnych znają się, że potrafią współpracować, potrafią siedząc ze sobą czas wolny i lubią się. To daje nadzieje ze różne organizacje mleczarskie mogą ze sobą współpracować, to daje nadzieje, wiec pewność że nasze firmy mleczarskie mogą ze sobą współpracować i docelowo, w najbliższym czasie połączyć się w większy podmiot, który poprowadziłby polskie mleczarstwo, pracowników form, polskich rolników i ich rodziny do długofalowej prosperity.