Dlaczego w Polsce nie rozwija się produkcja mleka ekologicznego?
- Autor: farmer.pl
- Data: 16-11-2019, 09:55

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
W ostatnich latach jedynie SM Piątnica czyniła starania w kierunku stworzenia własnej grupy gospodarstw ekologicznych. Niestety, wysiłek ten przyniósł połowiczny efekt i z grupy ok. 100 wytypowanych gospodarstw o produkcji ekologicznej pozostała mniej niż połowa. Większość mleczarni, chcąc zaspokoić rosnący popyt na produkty ekologiczne, wspiera się importem mleka z Niemiec, Czech, Austrii lub Litwy.
Polscy hodowcy niechętnie podchodzą do tematu przestawienia swoich gospodarstw na produkcję ekologiczną głównie z uwagi na dodatkowe kontrole jednostek certyfikujących, jak i nie za wysoką cenę skupu, nie w pełni rekompensującą straty na wydajności mlecznej krów. Innym problemem jest duże rozproszenie ekologicznych gospodarstw i słaba chęć polskich rolników do zrzeszania się w grupy producenckie.
komentarze (2)
W Czechach krowy hoduje się w stadach 5-20 tysięcznych przez wielkie spółdzielnie na paszach przemysłowych. To jest mleko przemysłowe. W Polsce większość hodowców ma 50-100 krów i to na własnych pastwiskach. I to jest hodowla praktycznie ekologiczna. My mamy ekologię w standardzie a oni muszą za nią płacić extra. Taka prawda.
OdpowiedzW takim razie nie pozostaje nic innego,, jak tylko przystąpić do rolnictwa ekologicznego.
Odpowiedz