Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mleko

Dlaczego w Polsce nie rozwija się produkcja mleka ekologicznego?

  • Autor: farmer.pl
  • Data: 16-11-2019, 09:55
Produkcja i przetwórstwo ekologicznych produktów mleczarskich bardzo dobrze rozwijają się w Niemczech i Francji. Tymczasem roczny szacowany skup mleka ekologicznego w Polsce waha się od 20 do 30 mln kg. Stawia nas to na końcu stawki krajów specjalizujących się w produkcji mleka.
Dlaczego w Polsce nie rozwija się produkcja mleka ekologicznego?
fot. shutterstock

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W ostatnich latach jedynie SM Piątnica czyniła starania w kierunku stworzenia własnej grupy gospodarstw ekologicznych. Niestety, wysiłek ten przyniósł połowiczny efekt i z grupy ok. 100 wytypowanych gospodarstw o produkcji ekologicznej pozostała mniej niż połowa. Większość mleczarni, chcąc zaspokoić rosnący popyt na produkty ekologiczne, wspiera się importem mleka z Niemiec, Czech, Austrii lub Litwy.

Polscy hodowcy niechętnie podchodzą do tematu przestawienia swoich gospodarstw na produkcję ekologiczną głównie z uwagi na dodatkowe kontrole jednostek certyfikujących, jak i nie za wysoką cenę skupu, nie w pełni rekompensującą straty na wydajności mlecznej krów. Innym problemem jest duże rozproszenie ekologicznych gospodarstw i słaba chęć polskich rolników do zrzeszania się w grupy producenckie.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (2)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • timi 2019-11-16 10:32:45

    W Czechach krowy hoduje się w stadach 5-20 tysięcznych przez wielkie spółdzielnie na paszach przemysłowych. To jest mleko przemysłowe. W Polsce większość hodowców ma 50-100 krów i to na własnych pastwiskach. I to jest hodowla praktycznie ekologiczna. My mamy ekologię w standardzie a oni muszą za nią płacić extra. Taka prawda.

    Odpowiedz
    • Ekomleko 2019-11-17 04:11:35

      W takim razie nie pozostaje nic innego,, jak tylko przystąpić do rolnictwa ekologicznego.

      Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!