Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Drugi z rzędu spadek cen na aukcji GDT

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 05-07-2017, 10:23
4 lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. - Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1 082 pkt. wobec 1 086 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 20 czerwca br. (spadek o 0,4%), co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii - podaje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.
Drugi z rzędu spadek cen na aukcji GDT
Jakub Olipra, ekonomista, Credit Agricole Bank Polska SA

Jak podaje Jakub Olipra, w kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 6 z 8 jego składowych, wśród których najsilniej spadły ceny odtłuszczonego mleka w proszku (-4,5%). Największy wzrost cen odnotowano w przypadku maślanki w proszku (+10,8%). Znacząco zwiększyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 28 574 t wobec 21 171 t na poprzedniej aukcji (+35,0%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 18 lipca.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Drugi z rzędu spadek cen na aukcji GDT stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka światowy rynek mleka znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym i w III kw. br. wejdzie w spadkową fazę cyklu (por. AGROmapa z 14.06.2017). Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne w Nowej Zelandii, tempo odbudowy produkcji mleka w Unii Europejskiej, a także dalsze kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach, charakteryzującego się istotnym udziałem czynnika spekulacyjnego - komentuje ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!