- Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.
- Możliwość zbadania relacji pomiędzy spółdzielnią mleczarską a jej członkami przyniosła nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej w grudniu 2021 r.
OSM Łowicz i Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol pod lupą UOKiK
- Jedno z pierwszych postępowań Prezesa UOKiK z zakresu przewagi kontraktowej dotyczyło relacji pomiędzy przetwórcami mleka a ich dostawcami. W 2018 r. Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji. Efektem był raport, w którym wskazaliśmy, jak powinny wyglądać uczciwe umowy oraz które praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - informuje UOKiK.
Organ według obowiązujących ówcześnie przepisów nie mógł ingerować w umowy między spółdzielniami a ich członkami, niemniej przedstawił również tym podmiotom swoje rekomendacje co do treści umów na dostawę mleka. Ponieważ obowiązująca od grudnia 2021 r. nowa ustawa o przewadze kontraktowej pozwala na kontrolę relacji wewnątrzspółdzielczych, Prezes Urzędu postanowił sprawdzić czy spółdzielcy mają zagwarantowane uczciwe zasady dostaw mleka.
- Spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Umowy powinny być dostosowane do wytycznych UOKiK
W przesłanych przez rolników i pozyskanych przez Prezesa Urzędu z innych źródeł umowach spółdzielni mleczarskich znalazły się postanowienia zakwestionowane w raporcie z 2018 r.
Są to między innymi:
- Możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę.
- Obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy.
- Brak możliwości, na żądanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium. Zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny. Wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium.
- Niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnię na niedookreślonych zasadach.
- Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Dlatego zachęcam spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do naszych wytycznych. Proszę jednocześnie rolników do informowania nas o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Aktualnie Prezes UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania rynku mleka zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni. Dostawców, którzy chcą zweryfikować czy ich umowy z zawierają niekorzystne dla niech postanowienia, które mogą stanowić naruszenie przepisów, zachęcamy do lektury naszego raportu.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (15)
Żeby to tylko te dwie , niektóre spółdzielnie mleczarskie przekształciły się w królestwa , gdzie syn i jego rodzina przejmują władzę po ojcu.
OdpowiedzA gdzie mlekovita ? I ich aneksy do umów i straszenie ludzi karami na koniec 6 miesięcznego wypowiedzenia. ?
OdpowiedzDokładnie
OdpowiedzGrajewo od 40 lat zarzadzane przez tego samego EB. Obecnie to firma rodzinna. Teść, ziec, córka, bratowa, diabli wiedzą kto jeszcze. Rada nadzorcza to prawie sami swoi, lrzywdy zrobić nie pozwolą. Pani prezes łowicza to prezes roku według tygodnika łódzkiego. Pani G i Panu b serdecznie gratuluję, nie ma jak upaść się na czyims majątki
A co z prywatnymi odbiorcami mleka? Robią co chcą.
OdpowiedzA co prywatnymi odbiorcami.??? Robią co chcą.
OdpowiedzMlekovicie też by się przydało sprawdzić.
OdpowiedzA Lactalis to dopiero daje w kość, umowy dramat i cena też bez szału
OdpowiedzNiech się ktoś Mlekpolem w końcu zainteresuje.Praktyki tam stosowane są oszustwem w biały dzień.Rolnicy też dostają po łbach na jednostkach.A transport to zieciowe prezesów,robią co chcą.kilka lat wstecz było kilkunastu przewoźników,pogonili ich pod byle pretekstem,zabierając chleb rodzinom.
OdpowiedzBo co kręcić już nie da? Ojojoj
OdpowiedzI jeszcze udziały wypłacane tym co zmienili mleczarnię przez 10lat w Łowiczu, i w Mlekovicie zamieniane na wybieranie nabiału o tym nikt nie mówi
Odpowiedz