- Za tak niską, w ostatnich dwunastu miesiącach, dynamikę wzrostu cen detalicznych nabiału w Polsce odpowiadały przede wszystkim jaja, których ceny w czerwcu br. były przeciętnie o 6,1% niższe niż przed rokiem. Spadek cen odnotowano również w przypadku mleka pitnego (o 0,7%). Natomiast najbardziej podrożały jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne. W czerwcu 2019 r. ceny tych produktów były przeciętnie o 2,7% wyższe niż przed rokiem, co może być związane z ich wyższym stopniem przetworzenia i wzrostem pozasurowcowych kosztów produkcji - podaje Paweł Wyrzykowski.

Ceny serów i twarogów były średnio o 2,0% wyższe niż przed rokiem. Mimo to, sery dojrzewające relatywnie potaniały względem produktów wieprzowych. W czerwcu 2019 r. cena detaliczna kilograma sera dojrzewającego była o 3,0% wyższa niż przed rokiem, podczas gdy cena kilograma szynki wieprzowej gotowanej wzrosła w tym okresie o 6,9%.

- Według danych Eurostat, w czerwcu 2019 r. w UE ceny detaliczne nabiału były o 1,1% wyższe niż przed rokiem. Największy wzrost cen produktów mleczarskich nastąpił w Holandii (o 4,6%) i we Francji (o 2,8%), co było związane przede wszystkim z mniejszą podażą surowca. W pierwszych czterech miesiącach br. dostawy mleka w Holandii były o 2,8% (r/r) mniejsze, a we Francji spadek ten wyniósł 1,8% (r/r). Wyraźnie, bo o 4,1% podrożał nabiał na Malcie. W Niemczech natomiast poziom cen detalicznych nabiału był na takim samym poziomie jak w czerwcu 2018 r. - dodaje ekspert BNP Paribas.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl