Dynamika wzrostu wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspiesza
- Autor: Paweł Wyrzykowski/BGŻ BNP Paribas
- Data: 23-05-2017, 18:44

Analityk zwraca uwagę, że w porównaniu z ostatnim kw. 2016 r. roczna dynamika wzrostu wartości (wzrost o 12%) eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspieszyła.
- Wartość eksportu do krajów trzecich rozwinęła się w tempie 40% podczas gdy do krajów trzecich wzrost ten wyniósł 27%. W I kw. br. wartość eksportu wszystkich podstawowych kategorii produktów mleczarskich była większa niż w analogicznym okresie ub. r. Wartość sprzedaży zagranicznej masła i pozostałych tłuszczów mlecznych zwiększyła się o 62%, serwatki wzrosła o 53%, mleka i śmietany płynnej (wraz z mlekiem "przerzutowym") o 52%, mleka w proszku o 44%, serów i twarogów o 22%, a jogurtów i napojów fermentowanych o 8% - dodaje.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Wyrzykowski zaznacza jednak, że wyniki ilościowe handlu zagranicznego nie był aż tak dobre.
- O ile w przypadku mleka w proszku, masła i serów odnotowano wzrost wolumenu eksportu - odpowiednio o 17, 12 i 5% - to w przypadku jogurtów i napojów fermentowanych oraz serwatki, ilość sprzedanych produktów była mniejsza niż w I kw. 2016 r. - odpowiednio o 4 i 1%. Wolumen eksportu mleka płynnego był na zbliżonym poziomie do notowanego w I kw. ub.r. - mówi.
Ekspert zauważa, że w przypadku naszego największego odbiorcy produktów mleczarskich, Niemiec, gdzie dostawy mleka w I kw. 2017 r. były o 4,4% niższe niż przed rokiem, w ujęciu ilościowym eksport z Polski wzrósł jedynie w przypadku mleka płynnego (o 27%).
- Sprzedaż pozostałych produktów spadła: serwatki o 25%, masła o 16%, jogurtów i napojów fermentowanych o 14%, serów i twarogów o 9%, a mleka w proszku o 5%. Wzrost wolumenu eksportu serów wynikał przede wszystkim ze zwiększonej ich sprzedaży na rynkach krajów trzecich, gdzie eksport wzrósł o 18%, podczas gdy do krajów UE dynamika ta wyniosła zalewie 0,7% - dodał.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Mlekpol: Potrzebne programy osłonowe związane ze wzrostem cen energii
-
Rosną ceny produktów mlecznych. Czy wpłynie to negatywnie na popyt?
-
Najbardziej zdrożeją produkty z frakcjonowania mleka
-
Grupa Chorten widzi zainteresowanie nabialem marek własnych
-
Dyrektor Mlekpolu na EEC: Wchodzimy w miejsce firm rosyjskich
-
Prezes PIM i Spomleku: Utrata ukraińskiego rynku odbije się na branży mlecznej
-
Wojna na Ukrainie nie powinna znacznie wpłynąć na mleczarstwo
-
mleczna środa
Zmiany gospodarcze zachwiały łańcuchami dostaw na świecie
-
Wzrost kosztów transportu zmieni opłacalność eksportu
-
Czy rosnące koszty transportu obniżą polski eksport mleczny?
komentarze (0)