Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Dynamika wzrostu wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspiesza

  • Autor: Paweł Wyrzykowski/BGŻ BNP Paribas
  • Data: 23-05-2017, 18:44
- Według wstępnych danych MF (za MRiRW) w I kw. 2017 r. wartość eksportu produktów mleczarskich wyniosła 460,3 mln EUR i była aż o 36 proc. wyższa niż analogicznym okresie 2016 r. Wartość ta była tylko o 3,7 proc. niższa od rekordowej w I kw. 2014 r., a wyrażona w polskiej walucie nawet ją przewyższała - informuje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Dynamika wzrostu wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspiesza

Analityk zwraca uwagę, że w porównaniu z ostatnim kw. 2016 r.  roczna dynamika wzrostu wartości (wzrost o 12%) eksportu produktów mleczarskich z Polski przyspieszyła.

- Wartość eksportu do krajów trzecich rozwinęła się w tempie 40% podczas gdy do krajów trzecich wzrost ten wyniósł 27%. W I kw. br. wartość eksportu wszystkich podstawowych kategorii produktów mleczarskich była większa niż w analogicznym okresie ub. r. Wartość sprzedaży zagranicznej masła i pozostałych tłuszczów mlecznych zwiększyła się o 62%, serwatki wzrosła o 53%, mleka i śmietany płynnej (wraz z mlekiem "przerzutowym") o 52%,  mleka w proszku o 44%, serów i twarogów o 22%, a jogurtów i napojów fermentowanych o 8% - dodaje.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Wyrzykowski zaznacza jednak, że wyniki ilościowe handlu zagranicznego nie był aż tak dobre.

- O ile w przypadku mleka w proszku, masła i serów odnotowano wzrost wolumenu eksportu - odpowiednio o 17, 12 i 5% - to w przypadku jogurtów i napojów fermentowanych oraz serwatki, ilość sprzedanych produktów była mniejsza niż w I kw. 2016 r. - odpowiednio o 4 i 1%. Wolumen eksportu mleka płynnego był na zbliżonym poziomie do notowanego w I kw. ub.r. - mówi.

Ekspert zauważa, że w przypadku naszego największego odbiorcy produktów mleczarskich, Niemiec, gdzie dostawy mleka w I kw. 2017 r. były o 4,4% niższe niż przed rokiem, w ujęciu ilościowym eksport z Polski wzrósł jedynie w przypadku mleka płynnego (o 27%).

- Sprzedaż pozostałych produktów spadła: serwatki o 25%, masła o 16%, jogurtów i napojów fermentowanych o 14%, serów i twarogów o 9%, a mleka w proszku o 5%. Wzrost wolumenu eksportu serów wynikał przede wszystkim ze zwiększonej ich sprzedaży na rynkach krajów trzecich, gdzie eksport wzrósł o 18%, podczas gdy do krajów UE dynamika ta wyniosła zalewie 0,7% - dodał.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!