- FrieslandCampina pozyskała Best Cheese Holland. Kolejnym zakupem była hiszpańska Millána Vicente, aby wzmocnić swoją pozycję na Półwyspie Iberyjskim. FrieslandCampina podpisała też kontrakt produkcyjny z niemieckim DMK. Zgodnie z warunkami umowy, DMK będzie produkować mozzarellę, a FrieslandCampina dostarczy mleko, przepis na ser i marketing - informuje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

- FrieslandCampina i holenderska agencja rozwoju rolnictwa Agriterra rozszerzyły umowę partnerską na obszar pomocy drobnym producentom mleka w Azji i Afryce.  Projekt ma na celu poprawę warunków produkcji mleka, wydajności gospodarstwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Kolejną aktywnością firmy, w ramach zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, było wprowadzenie mleka pod znakiem „On the way to PlanetProof”.  Prawo do tej marki posiada niemiecki Stichting Milieukeur (SMK) i nadzoruje certyfikację pod tą marką. Firmy, które chcą jej używać, muszą spełniać określone standardy ochrony przyrody, klimatu i dobrostanu zwierząt, ustanowione przez SMK - dodaje.

- Francuski Lactalis nabył większościowy pakiet udziałów w libańskim dystrybutorze Hanilor, który działa również w Iraku, Jordanii i Syrii.  Mleczarnia zakupiła też przedsiębiorstwo produkujące preparaty do żywienia niemowląt w południowoafrykańskim Aspen (Pharmacare Holdings). Lactalis nabył również od Nestlé malezyjski zakład produkujący schłodzone produkty mleczarskie (w tym opakowania mleka w proszku, za ok. 40 mln USD).  Transakcja objęła dystrybucję, marketing i sprzedaż schłodzonych produktów mlecznych w Malezji, Singapurze i Brunei. Lactalis planuje uczynić z Malezji centrum działalności mleczarskiej w Azji Pd.-Wsch. - informuje ekspert.

Dodaje, że Arla Foods podpisała umowę o partnerstwie z bangladeską spółdzielnią mleczarską MilkVita. Arla oczekuje, że transakcja pozwoli jej lepiej zrozumieć rynek mleczarski Bangladeszu i opracować produkty dostosowane do potrzeb konsumentów. MilkVita planuje wykorzystać doświadczenie Arla, w celu zwiększenia wydajności, standardów jakości i rozwoju zrównoważonych praktyk hodowli bydła mlecznego.

- Glanbia i Leprino Foods  planują budowę wartego 130 mln euro zakładu mozzarelli w Irlandii. Zakład będzie produkować 45 tys. ton rocznie, głównie w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynkach europejskich - mówi.

- Doszło do połączenia irlandzkich  Lakeland Dairies i LacPatrick Dairies. Podmiot przyjął nazwę Lakeland Dairies i stał się drugim co do wielkości przetwórcą mleka w Irlandii, za Glanbią. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie USDEC - informuje Paweł Wyrzykowski.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl