- Oczywiście nie mówię o technice – zastrzega. - Czym innym jest wyposażanie ludzi w odpowiednie narzędzia, a czym innym jest technologia. Jesteśmy wierni technologii, staramy się aby nowoczesne urządzenia jak najmniej wpływały na tradycyjną technologię. Są pewne mody i trendy, ale one z reguły szybko przemijają. Uważamy, że pewne uniwersalne wartości, które przez dziesiątki i setki lat były kształtowane, są pewną bazą, odskocznią, bazą stabilizacji w tym zwariowanym świecie. Może żywność będzie tym punktem odniesienia – mówił Edward Bajko.

Dodał, że bardzo sceptycznie podchodzi do, często robionych na siłę, innowacji produktowych. Jego zdaniem, opakowania – jak najbardziej powinny być nowoczesne, ale z wielką ostrożnością podchodźmy do majstrowania przy samym produkcie, zwłaszcza gdy ma on długą tradycję.

Prezes Spomleku powiedział, iż pod hasłem „zdrowa żywność” oferuje się produkty, dla osób niepełnosprawnych trawienie. - Produkty bez laktozy są dla tych którzy mają problemy z trawieniem laktozy, ale nie dla ogółu społeczeństwa. Nie mają kompletnie sensu dla osób, które są zdrowe. Jeśli przestaniemy pić mleko, przestaniemy produkować laktozę. Jest kilkunastoprocentowa grupa ludzi, która rzeczywiście nie może pić zwykłego mleka, ale może jeść sery, twarogi, jogurty, ponieważ podczas produkcji serów czy jogurtów laktoza jest eliminowana - powiedział prezes SM Spomlek.

Podkreślił, że mleko bez tłuszczu czy laktozy nie spełnia wymogów mleka naturalnego. - Jest to produkty wysoko przetworzony, całkiem zresztą bez sensu - dodał.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl