Przyczyny spadku cen mleka są złożone

Maciej Tomaszewski wskazuje, iż w ubiegłym roku ceny mleka osiągnęły rekordowe wzrosty (średnia cena w skupie była wyższa o prawie 47% vs. poprzedni rok), natomiast pierwsze miesiące 2023 pokazują, że ceny mleka zaczęły drastycznie spadać i jest to trend widoczny nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej i na światowym rynku.

Zdaniem analityków, przyczyn tej sytuacji należy z jednej strony szukać w wysokiej opłacalności produkcji mleka, przy jednoczesnym spadku popytu wśród konsumentów – do czego przyczynił się wzrost inflacji. W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy wśród spółdzielni mleczarskich głosy domagające się wprowadzenia działań związanych ze skupem interwencyjnym odtłuszczonego mleka w proszku i masła w UE. Tutaj zdania są podzielone.

 W mojej ocenie do końca roku będziemy obserwować dalszy spadek cen mleka, może nie tak dynamiczny, jak na początku roku

- mówi Maciej Tomaszewski

Zielony Ład jest trudnym wyzwaniem dla sektora mleczarskiego

W opinii prezesa Hochland Polska, kolejnym wyzwaniem, przed którym obecnie stoimy, jest wspieranie zrównoważenia polskiego sektora produkcji i przetwórstwa mleka oraz wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu.

Dotyczy to szczególnie konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji, ale także zapewnienie dobrostanu zwierząt. Dlatego też na początku lutego Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” oraz Polska Izba Mleka i Związek Polskich Przetwórców Mleka zawarły porozumienie w ramach którego powstała grupa zadaniowa, w skład której wchodzi również firma Hochland Polska i w najbliższym czasie będziemy realizować główne cele związane z transformacją branży w kwestii zrównoważonego rozwoju

- mówi prezes Tomaszewski

Rynek sera podąża za całym rynkiem mleczarskim

Zapytany, jak wygląda sytuacja na rynku sera, stwierdził, iż rynek sera jest oczywiście skorelowany z obecną sytuacją w polskim mleczarstwie, jednak patrząc na preferencje zakupowe Polaków kategoria serów jest jedną z najchętniej kupowanych, jeśli chodzi o nabiał, przy czym istotnym czynnikiem wyboru jest jakość, smak i cena produktów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl