Zapowiadany wcześniej tegoroczny plan wzrostu przychodów i EBITDA o 70-90 proc. ma być możliwy dzięki zwiększającemu się bankowi ziemi i wyższej wydajności upraw.

"Kluczowym czynnikiem poprawy wyników w 2013 r. jest zwiększenie w ubiegłym roku banku ziemi o 46 proc., do 120,7 ha, a także większy nacisk na wysokomarżowe uprawy (kukurydza i słonecznik), które w tym roku będą stanowić 80 proc. w całej strukturze upraw. Dodatkowo spółka zamierza zwiększyć wydajność upraw i obniżyć koszty operacyjne" - poinformowała firma w komunikacie.

Tegoroczne inwestycje wyniosą 46-50 mln USD wobec 61 mln USD w ubiegłym roku.

"Ich elementem będzie m.in. zwiększenie banku ziemi o 16-20 tys. ha już w drugiej połowie 2013 r. Władze grupy przewidują również zwiększenie mocy magazynowych (zakup magazynów i rozbudowa elewatora na terenie klastra rolniczego w Sumach z 34 tys. ton do 55 tys. ton). Znacząca część inwestycji przeznaczona jest również na rozwój technologiczny, m.in. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych" - napisano w komunikacie.

Finansowanie inwestycji planowane jest ze środków własnych oraz kredytów.

IMC podtrzymuje zapowiedzi dotyczące utrzymania wskaźnika dług netto/EBITDA na poziomie nie więcej niż 2,5.

W 2012 r. IMC miała 75,2 mln USD przychodów. Znormalizowana EBITDA wyniosła 32 mln USD, a znormalizowany zysk netto 19,5 mln USD.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl