Proszę podsumować czas pełnienia funkcji prezesa SM Mlekpol. Jakie zamierzenia udało się zrealizować? Z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

Edmund Borawski: Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to obecnie jeden z największych producentów wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie. Jako przedsiębiorstwo przez te 40 lat przeszliśmy długą drogę rozwoju, który najłatwiej jest opisać dzięki dwóm cyfrom, odnoszącym się do sumarycznego skupu mleka na początku działalności Spółdzielni w 1982 roku (35 mln litrów) oraz w roku 2021 (ponad 2 miliardy litrów). Zaczynaliśmy jako jeden zakład przetwórczy, aktualnie produkcję prowadzimy w 13 wysoko wyspecjalizowanych i nowoczesnych zakładach w różnych częściach Polski.

Oczywiście Spółdzielnia zawdzięcza swój sukces przede wszystkim zgodnej i ciężkiej pracy dostawców mleka, pracowników, kadry kierowniczej, Rady Nadzorczej i Zarządu. Dzięki jednomyślności i poczuciu wspólnoty mogliśmy w ciągu tych czterech dekad m.in. włączyć w struktury Spółdzielni 10 podmiotów mających problemy finansowe. Trafne okazały się także decyzje związane z rozwojem bazy surowcowej i podniesieniem jakości skupowanego mleka, a kołem zamachowym rozwoju Mlekpolu było niewątpliwie wypromowanie marki Łaciate. Gama wyrobów produkowanych pod tą marką stale się poszerza i cieszy się wielkim uznaniem wśród konsumentów.

Duży nacisk położyliśmy także na inwestycje, rozwój parku maszynowego, nowoczesne technologie i automatyzację procesów technologicznych. Myślę, że uruchomienie Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie w 2020 roku było dla Spółdzielni równie istotne jak wprowadzenie na rynek mleka Łaciatego. Właśnie te dwa kamienie milowe – jeden w zakresie rozwoju kategorii produktowych, a drugi w zakresie inwestycji – uznałbym za najistotniejsze w dotychczasowej historii SM Mlekpol.

Co się nie udało? Na co zabrakło czasu?

Edmund Borawski:  Dokonania w zakresie rozwoju Mlekpolu w przeciągu tego 40-lecia zasługują na uznanie, gdyż są owocem pracy producentów mleka, jak również pracowników, którzy zrealizowali to w oparciu o własny kapitał. Należą się im gorące podziękowania. Zawsze można zrobić więcej, jednak dziś Mlekpol to jeden z liderów polskiego mleczarstwa, a w 1982 roku był jedną z 350 mleczarni.

 

Dalszą cześć wywiadu można przeczytać w Strefie Premium w artykule pt. Ostatni wywiad z Edmundem Borawskim jako prezesem Mlekpolu

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl