Kanada zrezygnuje z systemu kwotowego w produkcji mleka, drobiu i jaj?
- Autor: PAP
- Data: 12-08-2018, 09:59

Portal dziennika Lapresse poinformował na początku tygodnia, że były konserwatywny premier Kanady Brian Mulroney, obecnie doradzający liberalnemu rządowi w kwestiach relacji kanadyjsko-amerykańskich, uważa, że należy zlikwidować kanadyjski kwotowy system produkcji mleka, drobiu i jaj.
"La Presse" donosiła też, że minister finansów Bill Morneau pracuje nad różnymi scenariuszami dla rynku rolnego, niektóre z nich uwzględniają likwidację kwot. W ramach umowy o partnerstwie transpacyficznym (TPP), negocjowanej jeszcze przez poprzedni konserwatywny rząd w Ottawie, Kanada miała w ciągu 10 lat wygasić system kwotowy dla farmerów mlecznych. Jednak jedną z pierwszych decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa było wycofanie się z TPP.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Powrót do likwidacji kwot to interesująca dla kanadyjskich mediów kwestia, bo jeszcze na początku czerwca br. premier Justin Trudeau zapewniał, że Kanada będzie chronić swój system kwotowy. Rząd prowincji Quebec już oznajmił, że będzie bronić tego systemu "za wszelką cenę".
Znaczna część zamieszkałych przez producentów rolnych okręgów wyborczych tradycyjnie głosuje na konserwatystów, więc w Kanadzie system wsparcia rolnictwa jest również sprawą polityczną.
Kwoty wprowadzono pod naciskiem farmerów w latach 60. XX w., m.in. ze względu na nadprodukcję, niestabilność cen i dochodów. Od 1966 r. zaczął funkcjonować system wprowadzania mleka do sprzedaży, w roku 1972 uchwalono ustawę "o biurach komercjalizacji produktów rolnych".
Rząd zdecydował się poprzeć system kwot, ponieważ obliczono, że dopłaty bezpośrednie byłyby nadmiernym obciążeniem dla budżetu. W USA wsparcie dla rolnictwa polega na dopłatach bezpośrednich i zakupach interwencyjnych. Tylko stan Wisconsin produkuje w ciągu roku tyle mleka ile cała Kanada.
Kanadyjski system kwotowy dla mleka, drobiu i jaj oznacza, że farmer chcąc sprzedawać swoją produkcję musi najpierw wykupić kwoty produkcji. Bardzo mali farmerzy (np. w Ontario hodowle do 99 kur niosek) są wyłączeni z kwot.
Według opracowań biblioteki parlamentu federalnego, w 2014 r. w Kanadzie było ponad 16 tys. farmerów korzystających z systemu, z czego większość w Quebec i Ontario. Rynkowa wartość kwot produkcji wynosi ponad 32 mld dolarów kanadyjskich.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Mleko pomocne w hamowaniu wzrostu guzów mózgu
-
Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża
-
W USA brakuje mleka dla niemowląt. To skutek kłopotów dużego producenta
-
Producenci jaj protestują. Obwiniają sieci handlowe o kryzys w branży
-
Duży producent drobiu walczy z grypą ptaków. Rekordowe straty
-
Kanada zasieje więcej pszenicy a mniej rzepaku
-
Drastyczne podwyżki. W marcu ceny produktów rolnych były wyższe o 35,9 proc. r/r
-
Cena - od pola do półki. Dlaczego drożeją jajka? (podcast)
-
Producenci jaj: w I kw. br. jaja podrożały w hurcie o 62,5 proc.
-
Jajo to najdoskonalszy wytwór natury
komentarze (1)
A Balcerowicz coś bredził o niewidzialnych rękach rynku. IdIota. Nie ma nigdzie na świecie rolnictwa wolnorynkowego? Chce się mieć eksport i samowystarczalność żywnościową trzeba dotować rolnictwo.
Odpowiedz