Sprawująca przewodnictwo w Radzie UE Holandia zebrała od krajów unijnych propozycje ponad 100 inicjatyw, które mają pomóc rolnikom. Są to m.in. wsparcie dla producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka, przedłużenie dopłat do przechowywania mięsa i mleka w proszku, a także elastyczność w sprawie egzekwowania kar nakładanych na rolników. Ponadto Komisja zamierza też na ograniczony czas umożliwić organizacjom producenckim czy spółdzielniom działającym w sektorze mleczarskim zawieranie dobrowolnych porozumień dotyczących produkcji i dostaw.

Miałoby to na celu ograniczenie podaży na rynku, a co za tym idzie wzrost cen. KE uznała, że w obecnych okolicznościach są warunki, aby zastosować artykuł rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych w tej sprawie. Komisja zapowiedziała też zwiększenie ilości, jeśli chodzi o interwencyjny skup odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Limity zostaną zwiększone do 218 tys. ton (ze 109) dla mleka w proszku oraz do 100 tys. ton (z 60 tys.) dla masła.

Unijni ministrowie rolnictwa już od sierpnia 2015 roku dyskutują o możliwościach rozwiązania problemów na rynkach mleka, wieprzowiny oraz owoców i warzyw.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl