Kolejna interpelacja w sprawie rolników z SM ROTR
- Autor: Roman Wieczorkiewicz
- Data: 31-01-2022, 11:40

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Poniżej prezentujemy treść interpelacji posła Szramki do ministra rolnictwa i rozwoju wsi ws. udzielenia realnego wsparcia producentom mleka poszkodowanym w wyniku ogłoszenia upadłości przez Spółdzielnię Mleczarską ROTR w Rypinie.
Treść interpelacji
Szanowny Panie Ministrze,
na skutek licznych postulatów płynących ze strony producentów mleka, organizacji rolniczych oraz działaczy społecznych i politycznych podjęte zostały odpowiednie prace legislacyjne, w wyniku których możliwość ubiegania się o pomoc uzyskali producenci mleka, którzy nie otrzymali zapłaty za surowiec także w roku 2018 (wcześniej możliwość taką mieli jedynie ci producenci, którym nie zapłacono w latach 2019-2020). Niniejsza zmiana pozwoliła objąć pomocą osoby poszkodowane w wyniku ogłoszenia upadłości przez Spółdzielnię Mleczarską ROTR w Rypinie. Choć początkowo wiadomość ta została przyjęta z entuzjazmem, to praktyka pokazała, iż niewielu rolników będzie mogło liczyć na wspomnianą pomoc (szacuje się, iż obejmie ona mniej niż 10% poszkodowanych). Przede wszystkim objęci nią producenci nie otrzymają rekompensat zbliżonych do górnego limitu wynoszącego 80% zaległej należności, a jedynie kilka, bądź kilkanaście procent.
O wspomnianą pomoc można się było ubiegać od 29 listopada do 10 grudnia. Był to więc bardzo krótki okres, w czasie którego należało zgromadzić i dostarczyć bardzo wiele dokumentów (jedyne ułatwienie stanowiło to, iż kopie odpowiednich dokumentów i zaświadczenia, a także druki wniosków wydawane były na miejscu, tj. w Rypinie). Wśród koniecznych do dostarczenia dokumentów musiały znaleźć się między innymi archiwalne faktury, których część rolników już nie posiada. Nie ma także możliwości odnalezienia wszystkich dokumentów w archiwum.
Wiele do życzenia pozostawia także konstrukcja samego wniosku. W załączniku dotyczącym tzw. dochodu utraconego należało porównać trzy lata z pięciu sprzed 2018 roku, właśnie z rokiem 2018. W przypadku, gdy dochody wyszły „na plus”, pomoc nie zostanie przyznana.
Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy dany rolnik podjął decyzję o likwidacji stada, a także gdy otrzymał pomoc de minimis na inne rzeczy i przekroczył ustalony limit. Należy także podkreślić, iż w momencie gdy producenci mleka nie otrzymywali już od spółdzielni zapłaty za sprzedany towar, wciąż musieli odprowadzać należny podatek VAT.
komentarze (0)