Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Partner serwisu

partner serwisu
Mleko

Kolejne mleczarnie zabierają głos ws. listy importerów mleka

Opublikowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi lista zakładów mleczarskich sprowadzających surowiec z zagranicy wywołała niemałe poruszenie. Firmy, które znalazły się na liście postanowiły zabrać głos.

Kolejne mleczarnie zabierają głos ws. listy importerów mleka
Opublikowano listę zakładów mleczarskich sprowadzających surowiec z zagranicy; fot. shutterstock.com

Autor: farmer.pl / portalspozywczy.pl
Data: 24-04-2020, 12:07

Komentarze przedstawiane są za pośrednictwem portalspozywczy.pl i farmer.pl:

Ceko: Informacja MRiRW o importerach mleka to manipulacja

OSM Piątnica: Musimy sprowadzać ekologiczne mleko, krajowi producenci nie zaspokajają potrzeb konsumentów

Jarosław Marciniak, prezes zarządu OSM Cuiavia w Inowrocławiu, a więc zakładu również znajdującego się na liście MRiRW, zwraca uwagę na łamach Farmer.pl, że zaimportowany surowiec jedynie stanowił  0,135 procent ogółu przerobionego w tym okresie mleka.

– Nasza Spółdzielnia w pierwszym kwartale tego roku skupiła od członków Spółdzielni blisko 6 mln litrów mleka. Ponadto zakupiliśmy od firm handlowych 1 650 000 litrów, z czego faktycznie 23 900 litrów mleka odtłuszczonego zostało dostarczone z Czech przez polską firmę handlową, co stanowi 0,135% ogólnie przerobionego mleka w tym okresie. W pierwszym kwartale skupowaliśmy bez ograniczeń całość surowca od naszych dostawców - członków Spółdzielni, oraz dokupowaliśmy surowiec z zewnątrz. Obecnie w miesiącu kwietniu skupimy blisko 6 mln litrów od naszych członków, oraz około 2,5 mln litrów mleka z poza Spółdzielni od polskich producentów. Jak widać był to przypadek incydentalny, jednorazowy wynikający z błędu firmy handlowej. Wszyscy nasi dostawcy otrzymali informację, że surowiec do naszej produkcji musi pochodzić od rodzimych producentów – informuje prezes zarządu OSM Cuiavia.

Ciekawym przykładem zbytniej lakoniczności wspominanej informacji do pełnego zrozumienia sytuacji jest wymienienie w zestawieniu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART - MILK w Sieradzu. Prezes zarządu, Irena Miedzińska informuje, że mleko, przez które spółdzielnia znalazła się na liście, nie zostało zakupione a jedynie przetworzone. Lista, jak sam jej tytuł wskazuje jest kwartalnym zestawieniem zgłoszeń o przybyciu mleka do przedsiębiorstw spożywczych. Przybyciu, a nie zakupie.

– Nastąpiło pewne przekłamanie. Zgłosiliśmy przybycie mleka do przedsiębiorstw, natomiast nie kupiliśmy tego mleka tylko usługowo przerobiliśmy, po czym usługodawcy zabrali produkt w postaci mleka w proszku, nie byliśmy więc importerami. To były trzy samochody w pierwszej dekadzie stycznia. Mleko przywieziono z Niemiec, nasz zakład je przerobił, po czym pojechało dalej, a nam zapłacono za wykonanie usługi. To jest zostawienie zgłoszeń o przybyciu mleka do przedsiębiorstw spożywczych, a nie zgłoszeń o zakupie. My tylko wykonaliśmy usługę – podkreśla prezes zarządu OSM WART - MILK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

więcej informacji:

OSM Wart-Milk RSS ALERT    /    OSM Cuiavia RSS ALERT    /    import mleka RSS ALERT    /    importer mleka RSS ALERT    /    mleko RSS ALERT    /    mleczarstwo RSS ALERT

KOMENTARZE (31)

  • Krysiek 2020-04-24 12:25:51
    Panie Ministrze niech Pan teraz opublikuje listę podmiotów które importują do Polski produkty nabiałowe
    • ZROZUM 2020-04-27 11:40:02
      W KRAJU JEST NADPRODUKCJA 40 % ------- ZAMKNĄĆ GRANICĘ NA EXPORT I IMPORT ---- OK OK !!!!!!!!!!!!!!! TO 40 % PRODUKCJA MUSIAŁABY BYĆ MNIEJSZA .TRUMNA DLA ROLNIKÓW !!!!!!!!!!!!!! POZDRAWIAM
      • Zbychu 2020-04-29 11:03:28
        Skoro aż tyle jest nadprodukcji to po co te mleczarnie jeszcze exportują mleko ? Jest jedna odpowiedź - kupują mleko taniej niż to od Polskich rolników, ale Polskie nie jest tak mocno dotowane jak zachodnie, bo różnica w dopłatach jest duża. UE nawet nie zezwala na dotację od Państwa więc to nie jest rowna konkurencja a wręcz dyskryminacja Polskich rolników.
  • Krysiek 2020-04-24 12:27:36
    Ha ha winni się tłumaczą
    • Zygmunt 2020-04-24 17:10:02
      Czego winni ? Podoba się Panu, że ministerstwo obrzuca łajnem firmy i spółdzielnie ? Podobają się Panu takie widowiska ?
      • Mundek 2020-04-24 21:27:03
        Tak podoba mi się jeśli nie skupuje się mleka od polskich rolników
      • bieganos 2020-04-25 10:16:37
        ile te mleczarnie zapłaciły za każdy sprowadzony kg mleka a ile płacą za kg mleka od krowy hodowanej i zdajanej w RP? Po za tym, po co mleczarnie -a nie handlowcy- skupili za granicą sery???
  • Krysiek 2020-04-24 17:28:11
    Panie Zygmuncie jakim łajnem Minister pisze prawdę niech Polacy wiedzą co jedzą. Przecież mamy demokrację chyba nic w tym złego że Ministerstwo monitoruje rynek surowców w naszym kraju.Niemcy się cieszą, że pozbyli się nadwyżki i dostali jeszcze dopłatę eksportową.A następna sprawa czy w Polsce nie ma mleka ekologicznego?Ja nie wierzę w to ponieważ u nas dominuje jeszcze gospodarka rolna rozdrobniona i tak naprawdę nie potrzeba szukać mleka za granicą bo w Polsce go nie brakuje.Ale wygodniej jest mleczarni kupić cysternę mleka i pewno zapłacić mniej za litr niż zapłacić polskiemu rolnikowi.
    • Przemysław 2020-04-25 04:44:47
      Polaczki które za 500 zł maCie klapki na oczach, o pierwsze pytanie dlaczego opłaca się sprowadzać mleko z zagranicy? Po drugie co do ekologicznych produktów są one wywożone z Polski bo np. Niemcy płacą więcej. Co Ciekawe Rolnik od rządu dostaje dotacje na Eco a produkty wywozi za granicę. Ciemny cebulowy naród i tyle. Połowa kupiona za 500 zł powinna rozumieć że idziesz tam kto Ci "Da" więcej ;)
    • Borsuk 2020-04-25 07:25:57
      Jaka gospodarka rozdrobniona, chyba na wsi dawno nie byłeś...
    • Przetwórca 2020-04-29 15:11:53
      Nie istotne jest rozdrobnienie gospodarstw w produkcji mleka ekologicznego tylko spełnione kryteria potwierdzone certyfikatem BIO. Brakuje mi podania przez Ministra podmiotów od których nie odbierany jest surowiec. Jesteśmy członkiem wspólnoty, mamy wolny handel więc publikowanie takiej listy jest w mojej ocenie nie na miejscu. Zakłady mleczarskie w Polsce mają duży potencjał produkcyjny i potrzebują surowca do zapewnienia ciągłej produkcji. Panie Ministrze proszę przedstawić listę gdzie było by napisane Zakład :... import - .... export- ...... Mam tylko nadzieję, że ministerstwa innych krajów nie pójdą Pana śladem bo może się okazać że nie będzie co wpisać w pozycji EXPORT a my w Polsce "utopimy" się w mleku.
  • Waldek 2020-04-24 20:21:41
    Dobrze wiedzieć czego a raczej z jakich firm nie kupować...niech się udławią zachodem i ich wyrobami