Po posiedzeniu wysokiego szczebla dotyczącego przyszłości sektora mlecznego UE, Komitety Copa-Cogeca zaapelowały do polskiej prezydencji oraz do eurodeputowanych o jak najszybsze przyjęcie pakietu mlecznego, w celu umocnienia pozycji producentów mleka i spółdzielni oraz zwiększenia ich dochodów z rynku.

Celem pakietu stanowiącego o przyszłości sektora mlecznego UE jest wzmocnienie relacji kontraktowych między producentami mleka a przetwórcami. Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: „W związku z ekstremalnymi wahaniami rynków oraz wysokimi kosztami produkcji, należy koniecznie wzmocnić pozycję producentów na rynku.

Koszty produkcji wzrosły o 19,8% od 2005 roku, podczas gdy ceny rynkowe wzrosły zaledwie o 7,8%. Apeluję do ministrów i eurodeputowanych o przyjęcie tego pakietu do końca roku oraz o znalezienie kompromisowego rozwiązania w kwestiach spornych".

Henri Brichart, przewodniczący grupy roboczej "Mleko" Komitetów Copa-Cogeca, podkreślił, że „to pierwsze wspólne posiedzenie ekspertów z komitetu ds. zarządzania UE i osób zainteresowanych z grupy konsultacyjnej "Mleko" było bardzo przydatne. Tego typu spotkania poprawiają współpracę oraz przepływ wiedzy pomiędzy osobami zainteresowanymi a ekspertami krajowymi. Posiedzenie to ukazało, że rynek w dalszym ciągu nie jest przejrzysty, przez co łańcuch dostaw mleka nie działa prawidłowo. Dlatego też pragnę podkreślić konieczność utworzenia dalszych instrumentów, które poprawiłyby przejrzystość rynku, a także zapewniły, że producenci otrzymają sprawiedliwą zapłatę".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl