EDA ma potężne obawy odnośnie unijnej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych
W związku z tym kończą się tzw. konsultacje między poszczególnymi służbami Komisji UE. Ogólnym celem Komisji UE jest osiągnięcie do 2030 roku poziomu 100% opakowań nadających się do recyklingu i/lub ponownego wykorzystania. Jak dotąd, odpowiednie służby DG ENVI w swoim projekcie zasadniczo uznały wyjątkową specyfikę mleczarstwa i produktów mlecznych.
Niemniej jednak to niezbędne i w pełni uzasadnione uznanie nie znajduje przełożenia w całym tekście projektu legislacyjnego. Zasygnalizowaliśmy nasze poważne obawy, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. "wykaz negatywny" w załączniku II, część D z różnymi komórkami Komisji UE.
Konsumenci kupują mleko w kartonach
Do tej pory uznawano wyjątkową specyfikę mleka i przetworów mlecznych: Propozycja Komisji UE z ważnych powodów nie narzuca obowiązkowych systemów gromadzenia i wycofywania produktów mlecznych i mleczarskich. Poprosiliśmy o zachowanie tej zasady również w przypadku proponowanego " wykazu negatywnego" materiałów opakowaniowych. Mówiąc jaśniej: 70% całego mleka konsumpcyjnego jest dostarczane do konsumentów w całej naszej Unii w opakowaniach kartonowych - po umieszczeniu na "negatywnej liście" spowodowałoby to nie tylko gwałtowne zatrzymanie wszystkich starań recyklingowych, inwestycji i innowacji tego sektora opakowań
- stwierdza sekretarz generalny EDA Alexander Anton.
Tłumaczenie materiałów EDA, wykonane przez Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy jest sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mleka.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (0)