Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mimo wzrostu cen, brakuje mleka na rynku

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz
  • Data: 10-06-2022, 11:18
Ekonomiści Banku Pekao opracowali raport pt. „Przetwórstwo mleka. Charakterystyka branży, bieżące trendy i perspektywy rozwojowe. Wynika z niego, że pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej spada szybciej niż w innych rejonach świata, gdzie produkowane jest mleko.
Mimo wzrostu cen, brakuje mleka na rynku
Mimo wzrostu cen, brakuje mleka na rynku /fot. Unsplash

Coraz mniej krów mlecznych

Jak czytamy, na rynku unijnym trend spadkowy pogłowia krów mlecznych jest szczególnie silny na tle innych wiodących regionów-producentów mleka (-6,5% w latach 2016-20, w 2021 r. oczekiwany spadek o kolejny 1%). Pomimo wzrostu wydajności odbija się to negatywnie na dostępności surowca – w 2021 r. ilość skupionego mleka w całej UE-27 obniżyła się o 0,2%, a w 2022 r. prognozowana jest jej stabilizacja na ubiegłorocznym poziomie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Źródło: Raport Pekao SA pt. Przetwórstwo mleka. Charakterystyka branży, bieżące trendy i perspektywy rozwojowe.

Następstwem były silne wzrosty średnich unijnych cen skupu mleka (+17% r/r na koniec gru’21) i sprzedaży produktów mleczarskich (od 20-25% r/r w przypadku serów do 65% r/r w przypadku masła). W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. trendy wzrostowe cen przyspieszyły, podobnie jak ich dynamika r/r – w kwietniu cena skupu mleka była już o 25% wyższa niż rok wcześniej, a ceny sprzedaży produktów mleczarskich zwyżkowały o 35-75% r/r.

Spadek pogłowia trwa od 2016 roku

Pogłowie krów mlecznych w UE-27 utrzymuje się w trendzie spadkowym od 2016 r., choć towarzyszy temu systematyczny wzrost wydajności mlecznej w przeliczeniu na 1 krowę. Te dwa przeciwstawne trendy hamują wzrost podaży. W latach 2016-2021 dostawy do mleczarni w całej UE-27 wzrosły o 6 mln t (+4%), podczas gdy w poprzednim pięcioletnim okresie 2011-2016 – gdy unijne pogłowie krów mlecznych było względnie stałe i oscylowało wokół 21,5 mln – wzrost ten wyniósł 12 mln t (+9%)

- czytamy w Raporcie Banku Pekao SA

W samym 2021 r. wzrost wydajności nie wystarczył do zrekompensowania ubytku pogłowia, a dostawy w całej UE-27 obniżyły się o 0,4% (0,6 mln t). Można zakładać, że sytuacja ta była pochodną decyzji odnośnie pogłowia stad podejmowanych jeszcze w 2020 r., kiedy to dość niskie ceny skupu mleka w połączeniu z rosnącymi kosztami pasz i ogólnej działalności hodowlanej przełożyły się na pogorszenie opłacalności. Pomimo wzrostu cen skupu w 2021 r. opłacalność hodowli pozostaje pod presją zniechęcając do zwiększania pogłowia. W związku z tym oczekuje się, że w 2022 r. dostawy pozostaną zbliżone do ubiegłorocznych.

Mniej mleka, wyższe ceny

Słabsze wyniki produkcji (nie tylko w UE, lecz również w skali globalnej) w połączeniu z mocnym popytem wewnętrznym i międzynarodowym przełożyły się na trend wzrostowy średnich unijnych cen skupu mleka surowego, który przyspieszył zwłaszcza w ostatnich czterech miesiącach ubiegłego roku. Silna tendencja wzrostowa utrzymała się także na początku 2022 r.

Źródło: Raport Pekao SA pt. Przetwórstwo mleka. Charakterystyka branży, bieżące trendy i perspektywy rozwojowe.
 

 Prognozy Komisji Europejskiej

Prognozy Komisji Europejskiej przewidują, że w 2022 r. na unijnym rynku mleczarskim utrzymają się sztywności podażowe związane z niewielkim przyrostem ilości dostępnego surowca. W rezultacie firmy mleczarskie będą musiały optymalizować product mix pod kątem rentowności poszczególnych produktów (w warunkach wysokich kosztów surowca i działalności operacyjnej).

Oczekiwany jest m.in. lekki spadek produkcji mleka pitnego, stabilizacja produktów fermentowanych oraz lekkie wzrosty śmietany i pozostałych produktów świeżych. W przypadku mleka w proszku wzrosnąć ma produkcja mleka odtłuszczonego kosztem spadku mleka pełnotłustego.

Polski rynek mleka surowego

W 2021 r. ilość mleka skupionego przez mleczarnie była minimalnie wyższa w porównaniu z 2020 r., po kilku latach bardziej wyraźnych wzrostów; za niską dynamiką stały przede wszystkim czynniki podażowe (ograniczona dostępność mleka surowego), przekładające się na wyraźny wzrost przeciętnych cen skupu.

Źródło: Raport Pekao SA pt. Przetwórstwo mleka. Charakterystyka branży, bieżące trendy i perspektywy rozwojowe.

Zahamowanie wzrostu produkcji mleka surowego wynikało z wzajemnego neutralizowania się wzrostu wydajności mlecznej i spadku pogłowia krów (trend konsolidacyjny hodowli skutkujący likwidacją małych stad), w ostatnim czasie dodatkowo wzmocnionego przez wysokie ceny skupu żywca wołowego i ograniczoną opłacalność hodowli mleczne

- uważają analitycy Banku Pekao SA

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!