Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Partner serwisu

partner serwisu
Mleko

Ministerstwo rolnictwa podało listę 12 firm mleczarskich sprowadzających ser i masło

22. kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się lista 15 mleczarni, które sprowadziły w pierwszym kwartale tego roku mleko do Polski. Dziś resort rolnictwa opublikował koleją listę firm mleczarskich, które sprowadziły ser i masło.

Ministerstwo rolnictwa podało listę 12 firm mleczarskich sprowadzających ser i masło
Lista 12 firm mleczarskich sprowadzających ser i masło; fot. unsplash.com

Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 23-04-2020, 21:16

Na stronie MRiRW czytamy, iż działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników.

W zestawieniu importerów sera i masła widnieją m.in. takie firmy jak:

Polmlek, Zakład Mleczarski w Lidzbarku Warmińskim, który sprowadził blisko 2 tys. ton sera z Niemiec, Holandii i Danii;

Zakład Mleczarski "SOKOŁÓW" Sp. z o.o., który sprowadził ok. 750 ton sera z Finlandii, Holandii, Belgii i Estonii;

EUROSER Dairy Group – firma sprowadziła ok. 350 ton sera z krajów zachodniej Europy;

Lumiko Sp. z o.o. z Łukowa – ponad 70 ton sera z Niemiec i Holandii;

PHZ SM LACPOL Sp.z o.o. W-wa, Zakład w Toruniu – ponad 30 ton sera z czech, Hiszpanii i Niemiec oraz 40 ton masła z Niemiec.

PHU "JAGR" Sp. z o.o. - 160ton masła z Niemiec

Znalazły się tam również takie firmy jak Serabio, "TMT" Sp. z o.o., PPH TEMAR czy EMILGRANA - POLAND Sp. z o.o.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wymienione na tej liście firmy, to podmioty prywatne. Import jakichkolwiek produktów z innych krajów Unii Europejskiej nie jest przestępstwem i żadna z tych firm nie złamała prawa w ten sposób.

Lista firm, które importowały mleko, jako surowiec, wywołała ostry sprzeciw wymienionych tam podmiotów. Zaprotestowała m.in. OSM Piątnica i Ceko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (35)

  • Kan 2020-04-24 10:30:35
    Dobrze ze spółki skarbu państwa kupują tylko polski węgiel! Ups... właśnie rozładowano w Gdańsku największy masowiec w hostorii tego portu. Statek przywiózł węgiel z Kolumbii?? Taki bull shit robi ministerstwo. Niedługo za import bananów i pomarańczy będzie piętnowanie...
    • Ansuzde 2020-04-24 20:02:09
      Tak szkoda że POwcy podpisali pakiet klimatyczny i zapewnili prawną likwidację polskiego przemysły węglowego i kopalń> i co teraz ?
      • cameel 2020-04-24 21:38:25
        Mówisz o tym przemyśle węglowym który jest trwale deficytowy? O tym węglu, którego dotowane miliony ton zalegają hałdy bo nawet rząd kupuje rosyjski, kolumbijski i australijski? Czniam ryli, skoro ich praca i węgiel jest niepotrzebna lub za droga niech się przebranżowią jak kiedyś pracownicy przemysłu lekkiego. Dość górniczych świętych krów...
    • Krzysztof 2020-04-25 03:19:33
      a która to państwowa spółka importuje węgiel? Możesz wskazać chociaż jedną? Otóż nie importują. Tak samo jak w przypadku mleka importerami są prywatne spółki a kupcami prywatne firmy i osoby fizyczne
    • Marek 2020-04-25 07:07:49
      Z Kolumbii i Ukrainy kupujemy antracyt - węgiel potrzebny do hut! Poza tym sprawdzaj informacje buraku, ten węgiel to zakup czeski.
      • waldek 2020-04-25 21:25:25
        no właśnie nie buraku bo rosyjski sam sprawdz zanim kogoś obrazisz. Może i z czeskiej firmy ale w rosji wydobywany buraku
    • Jerzy 2020-04-25 21:11:37
      Jak PO z PSL pozamykały kopalnie to najuczciwiej było by zadać to pytanie Rudemu
    • Bogdan 2020-04-26 07:24:43
      Ciekawe, jaka choroba toczyła twój organizm, że z klejnotami coś ci się poj*bało, a teraz padło jeszcze na mózg. Nooooo - bez jaj!!!
    • Ewald 2020-04-27 10:16:36
      Cytuję. Na Temat .."Przede wszystkim chodzi o jakość i cenę. Jest to niskosiarkowy węgiel, podobny, jeśli chodzi o parametry, do rosyjskiego, a nam takiego w Polsce po prostu brakuje. Wiem, jak to wygląda, że 7 milionów ton polskiego surowca leży na zwałach, a do Gdańska przypływa kolejne przeszło 100 ton z Kolumbii. Tylko to nie jest taki węgiel, na który jest obecnie zapotrzebowanie."
    • piotr 2020-05-01 18:09:03
      Ale tu o mleku, przeczytaj uważnie. Jeszcze o boksytach coś dorzucisz ?
  • cukrownik 2020-04-24 10:38:20
    Import sera! Czy ktos byl w markecie I widzial polke z serami? Sa z roznych krajow - ktore wyspecjalizowaly sie w danej produkcji - chyba lepiej, zeby ser byl przywozony w sporych ilosciach I konfekcjonowany przez Polskie zaklady, niz zeby byl przywozony konfekcjonowany do Polski. Kolega powyzej ma racje - moze zmusmy Polakow, zeby jedli tylko polskie - wina? syrop klonowy? banany? - fanaberie - kartofle z siadlym mlekiem to to co Polacy powinni jesc, zeby wesprzec gospodarke.
    • Zsiadłe mleko jest super 2020-04-25 14:40:34
      Co Ty wiesz o zsiadłym, Gimbusie?
    • Lee-onn 2020-04-25 22:16:21
      Ty jednak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Szkoda. Ale jak cię zwolnią z roboty , to nie narzekaj na wrednych pisiorów.
    • Bogdan 2020-04-26 07:30:24
      Zjedz sobie na śniadanie pekiel pomenstruacyjny Rózi Tchuj woń Kebabsztajn, bo komuna zrobiła z ciebie debila w rozmiarze XXXXLL ❗❗❗
    • Korba 2020-04-28 11:37:49
      Jesteś baranem i jeszcze zapłaczesz za ziemniakami i zsiadłym mlekiem ale POLSKIE a nie żydo....e
  • Marcin 2020-04-24 10:52:45
    Dane wymagają uzupełnienia, sery i inne półprodukty trafiały do Spółdzielni Mleczarskich na krojenie, ale importowane z D i NL przez różne firmy handlowe, stąd obraz ten jest nieprawdziwy. Należy dokładnie przeanalizować pochodzenie np sera w marce X, w sieci Y, deklarowanego przez Mleczarnię Z. Poza tym łatwo sprawdzić ilości wyprodukowane do ilości wprowadzonych na rynek, u niektórych okaże się wydatek 1KG sera 2L mleka, miszczostwo.
  • lolo 2020-04-24 11:06:05
    to nie ser tylko hybryda czyli syf i nie maslo tylko maslopodobne. chyba wida ze to firmy ktore od lat falszowaly
  • dsad 2020-04-24 20:34:58
    tak i nie. Sery oczywistosc, ze sa sprowadzane. Ale mleko to juz przesada. A z 2 strony. U nas Unia ograniczyla produkcje masla czy cukru po to by kupowac od niemca. Kij ma 2 konce, ja uwazam, ze firmy powinny kupowac polskie mleko.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.231.21.83