Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mleczarnie inwestują w optymalizację energetyczną

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 07-04-2017, 10:25
Z moich obserwacji wynika, że firmy z branży mleczarskiej są bardzo zainteresowane inwestycjami w optymalizacje energetyczną. Po pierwsze dla zakładów mleczarskich energia to duża część kosztów operacyjnych – w procesie technologicznym wykorzystywane są zarówno sztucznie generowany chłód, jak i ciepło. Wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym ciepło, które normalnie uszłoby do otoczenia zakładu jest odzyskiwane i wykorzystywane np. do ogrzewania pomieszczeń, potrafi zauważalnie obniżyć koszty operacyjne. A tutaj, jak wiemy, każdy procent jest na wagę złota – mówi serwisowi portalspożywczy.pl Wojciech Kuczyński, dyrektor marketingu firmy Electrum.
Mleczarnie inwestują w optymalizację energetyczną
Wojciech Kuczyński

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Po drugie – i to się tyczy większych zakładów – muszą one spełniać wymagania ustawy o efektywności energetycznej, która weszła w życie 1 października 2016 r. Ustawa wdraża założenia unijnej dyrektywy 2012/27/UE, wśród których zupełnie nową regulacją jest obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych. Taki audyt w każdym zakładzie zatrudniającym powyżej 250 pracowników, albo generującym powyżej 50 mln euro przychodu rocznie, trzeba przeprowadzić co 4 lata, a wyniki przesłać do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zwraca uwagę, że za niedopełnienie obowiązku grozi karą w wysokości 5 proc. rocznego przychodu, a więc dość dotkliwą. Audyty przeprowadzane przez firmy zewnętrzne też nie są tanią usługą. Jedynym sposobem, aby ich uniknąć jest wdrożenie systemu zarządzania energią, określonego w Polskiej Normie PN-EN ISO 50001, lub odpowiedniego systemu zarządzania środowiskowego.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!