Podkreśla, że wszystkie ruchy protekcjonistyczne, nie mówiąc nawet o brexicie, ale o miękkim zniechęcaniu i podobnych praktykach. One są dla nas śmiertelne groźne. - Przekonanie, że my nic nie wpuścimy na nasz rynek, a sami będziemy sprzedawać wszędzie, jest nierealne. Jest to dla nas groźne. Takie głosy słychać od polityków, którzy robią to na bieżący użytek wewnętrzny, ale niestety także od naszej branży – mówił Edward Bajko.

- Nie mówię o sprowadzaniu do Polski taniochy i produktów ostatniego sortu, bo to trzeba hamować, ale mam na myśli normalną wymianę handlową – dodał.

Łukasz Jurkowski zauważył, że widać duży wzrost eksportu proszków natłuszczanych tłuszczem roślinnym. - Z resztą ten trend widać w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Te produkty trafiają do afryki czy na Bliski wschód. To rynki to zawsze była domena mleka odtłuszczonego. W tej chwili z Unii wysyłane jest ponad milion ton mleka w proszku natłuszczonego tłuszczem roślinnym. Rynki, gdzie przede wszystkim trafia ten produkt to Afryka, Środkowy Wschód. Wzrost eksportu tego produktu wzrósł także z Polski, do poziomu ponad 100 tysięcy ton. Przez to obserwujemy na polskim i europejskim rynku nadwyżkę tłuszczu, który musimy jakoś zagospodarować – powiedział prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.

Natłuszczane mleko w proszku to w opinii prezesa Jurkowskiego, jeden z tych produktów, który będzie się bardzo szybko rozwijał i nie pozostanie bez znaczenia. - Widzimy obecnie, że wielu producentów przestawia swoją produkcję na natłuszczane mleko w proszku – dodał.

Jeśli chodzi o inne produkty, to widzimy masło, sery - w tym wypadku niezwykle ważny jest rynek chiński i ten kierunek będzie utrzymywany. Nowym, wielce obiecującym rynkiem są kraje afrykańskie np. Nigeria, która bardzo się rozwija i w najbliższych pięciu latach będzie istotnym kierunkiem jeśli chodzi o eksport produktów mleczarskich.

Zapytany czy eksport do krajów afrykańskich jest bezpieczny, powiedział, że nie jest bardziej niebezpieczny niż do innych państw. - Na całym świecie są firmy nierzetelne, które tylko czekają aby wyłudzić produkty czy kogoś oszukać, a na rynku afrykańskim rynku jest wiele firm rzetelnych i uczciwych, z którymi można robić dobre interesy. Oczywiście jest to trudny rynek, szczególnie jeśli chodzi o komunikacje i sprawdzenie rzetelności danego partnera – mówił Łukasz Jurkowski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl