Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mlekpol: Ograniczenie dostaw energii to zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz
  • Data: 27-06-2022, 10:24
Zdaniem Zbigniewa Groszyka, Wiceprezesa Zarządu SM Mlekpol, możliwość ograniczenia ostaw energii dla zakładów przetwórczych, w tym przede wszystkim mleczarskich, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Polaków.
Mlekpol: Ograniczenie dostaw energii to zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego
Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol /fot. Mlekpol

Mleczarstwo przed wieloma wyzwaniami

Zauważa, że cała gospodarka, w tym sektor mleczarski, mierzy się obecnie z wieloma wyzwaniami, do których należą m.in. galopująca inflacja, wzrosty kosztów energii, transportu czy surowca. Obecne zagrożenie ograniczenia dostaw energii spowodowane jest przede wszystkim trwającą w Ukrainie wojną oraz sankcjami nałożonymi na Rosję.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Niezwykle ważnym zadaniem i priorytetem na najbliższe lata jest zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa żywnościowego.Aby je zagwarantować, należy zadbać o stworzenie warunków opłacalności wytwarzania mleka w gospodarstwach i utrzymać ciągłość produkcji w zakładach przetwórczych. Racjonowanie zużycia paliw może stać się koniecznością, jednak nie możemy dopuścić do sytuacji, w której branża spożywcza będzie miała ograniczony do nich dostęp. Są one niezbędne w procesie przetwórstwa żywności.

- mówi Zbigniew Groszyk.

Ciągłość łańcucha chłodniczego

Podkreśla, że w branży mleczarskiej szczególnie istotne jest zachowanie ciągłości procesu przetwórczego ze względu na niską trwałość surowca, który musi być przechowywany w odpowiednich warunkach chłodniczych i codziennie przetwarzany.

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i specyfika naszej branży dają mocne podstawy do traktowania nas jako infrastrukturę krytyczną z priorytetowym dostępem do czynników energetycznych.

- zauważa Zbigniew Groszyk.

Dywersyfikacja źródeł energii

Należy także podkreślić, że przedsiębiorstwa powinny podejmować działania minimalizujące zagrożenia wystąpienia przerw lub zakłóceń w zasilaniu zakładów.

W SM Mlekpol wprowadziliśmy rozwiązania techniczne pozwalające na dywersyfikację paliw stosowanych do produkcji energii cieplnej. Wszystkie nasze kotłownie parowe dostosowane są do pracy zarówno z wykorzystaniem gazu ziemnego lub LNG, jak i oleju opałowego, a w ramach posiadanych magazynów tych czynników energetycznych jesteśmy gotowi płynnie przestawić pracę z jednego paliwa na drugie. 

- mówi Zbigniew Groszyk.

Dodatkowo np. w zakładach w Mrągowie i Zambrowie uruchomione zostały elektrociepłownie wykorzystujące technologię wysokosprawnej kogeneracji.

Mlekpol produkuje z gazu ziemnego własną energię elektryczną i energię cieplną charakteryzującą się bardzo niskimi emisjami. Pozwala to na duże obniżenie obciążenia środowiska, ale również dywersyfikacje źródeł zasilania naszej firmy energią elektryczną i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!