Sekretarz stanu Szymon Giżyński przyjął ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Mongolii w Polsce Bataa Nemekh oraz członka parlamentu Mongolii, przewodniczącego Związku Rolników Mongolii Enkhbayara Jadamba.

W spotkaniu, które odbywało się 14 sierpnia uczestniczyli również: poseł, wiceprzewodniczący Polsko-Mongolskiej Grupy Parlamentarnej Zbigniew Chmielowiec, a także przedstawiciele Polsko-Mongolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Rozmowy odbyły się z inicjatywy strony mongolskiej, w związku z zainteresowaniem rozwojem współpracy w sektorze bydła mlecznego. Na rynku mongolskim istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości bydło mleczne. Strona mongolska liczy na możliwość zakupu zwierząt w Polsce, a także na możliwość skorzystania z polskich doświadczeń w zakresie przetwórstwa mleka.

Stronie mongolskiej zaprezentowano potencjał tego sektora oraz możliwości rozwoju współpracy naukowej. Strona polska zaprezentowała ofertę polskich instytutów naukowo-badawczych, które wyrażają nadzieję na nawiązanie współpracy ze swoimi mongolskimi partnerami.

Sekretarz stanu Szymon Giżyński zwrócił się również z prośbą o wyjaśnienia dotyczące warunków eksportu produktów pochodzenia roślinnego na rynek mongolski.

Goście wiceministra wyrazili zainteresowanie wykorzystaniem polskich doświadczeń w zakresie rolnictwa. Sekretarz stanu zachęcił do zorganizowania misji do Polski, podczas której zostaną przeprowadzone spotkania z przedstawicielami polskiej branży spożywczej.

Wiceminister Szymon Giżyński wyraził przekonanie, że strona polska jest w stanie odpowiedzieć na oczekiwania mongolskie, a także nadzieję, że wspólne działania przyniosą korzyści obu stronom. Przewodniczący delegacji mongolskiej podziękował za deklarację współpracy. Podkreślił wspólne stanowisko obu krajów w zakresie strategicznego postrzegania roli rolnictwa w gospodarce, co powinno gwarantować dobre zrozumienie w dalszej współpracy.

Artykuły rolno-spożywcze dominują w ostatnich latach w polskim eksporcie całkowitym na rynek mongolski. W roku 2017 wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do Mongolii wyniosła 20,4 mln EUR i wzrosła o 4% w stosunku do roku 2016.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl