Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Następują dalsze zmiany w strukturze konsumpcji produktów mleczarskich

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 20-09-2016, 15:22
W 2015 r. zaszły dalsze zmiany w strukturze konsumpcji produktów mleczarskich w polskich gospodarstwach domowych. Zmniejszyło się spożycie mleka pitnego przy wzroście konsumpcji serów dojrzewających i topionych – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Następują dalsze zmiany w strukturze konsumpcji produktów mleczarskich
Paweł Wyrzykowski

Wskazuje, że według badań budżetów gospodarstw domowych GUS, w 2015 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, przeciętne spożycie mleka pitnego zmniejszyło się o 3,4% i wyniosło 3,15 litra miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Co ciekawe spożycie mleka pitnego spadło, mimo że jego przeciętne ceny detaliczne w 2015 r. były o 3,7% niższe od notowanych w 2014 r. Oznacza to, że mleko relatywnie potaniało względem pozostałych produktów żywnościowych, których spadek cen w 2015 r. wyniósł przeciętnie 1,8%.

Spożycie serów dojrzewających i topionych zwiększyło się natomiast o 2,6% do 0,40 kg miesięcznie na osobę. Konsumpcja tych produktów jest silnie uzależniona od poziomu dochodów. W I grupie kwintylowej, która obejmuje 20% populacji o najniższych dochodach, spożycie serów dojrzewających i topionych w 2015 r. wyniosło 0,29 kg na osobę miesięcznie i było o prawie połowę mniejsze niż w V grupie kwintylowej (obejmującej 20% populacji o najwyższych dochodach), w której poziom spożycia wyniósł 0,55 kg na osobę – mówi ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Warto dodać, że znacząca, bo 6-proc. obniżka cen serów dojrzewających i topionych w 2015 r. sprawiła, że stały się one bardziej dostępne dla konsumentów o najniższych dochodach. W 2015 r. w I grupie kwintylowej wzrost konsumpcji serów dojrzewających i topionych wyniósł aż 11,5%, podczas gdy w grupie o najwyższych dochodach zaledwie 1,9%.

Konsumpcja twarogów i jogurtów pozostała na takim samym poziomie jak w 2014 r. Oprócz mleka pitnego zmniejszyło się jeszcze, o 2,8%, spożycie śmietany.

Z badań budżetów gospodarstw domowych wynika, że w 2015 r. przeciętne wydatki nominalne na mleko i jego przetwory obniżyły się względem 2014 r. o 3,7% i wyniosły 29,57 zł miesięcznie na osobę. Uwzględniając jednak 3,1-proc. spadek cen tych produktów, to popyt w gospodarstwach domowych na te artykuły mierzony wydatkami w cenach stałych zmniejszył się zaledwie o 0,7%. W najgłębszym stopniu zmniejszyły się wydatki realne na mleko zagęszczone i w proszku (o 7,6%) oraz na mleko pitne (o 5,4%). W przypadku śmietany spadek ten wyniósł 3,1%.

- Warto zauważyć, że realne wydatki na napoje i inne produkty mleczne (obejmujące kefiry, maślanki, mleka smakowe, desery mlecze i twarogowe, itp.) zwiększyły się o 2,8%, na sery dojrzewające i topione o 2,0%, a na twarogi o 1,7% - mówi Paweł Wyrzykowski.

Jego zdaniem, należy przypuszczać, że w 2016 r. w gospodarstwach domowych nastąpią dalsze zmiany w strukturze konsumpcji mleka i przetworów mleczarskich. W pierwszych siedmiu miesiącach br. ceny detaliczne serów były o ponad 10% niższe od ubiegłorocznych, co może zachęcać konsumentów do jeszcze większej ich konsumpcji. Natomiast niższe ceny mleka płynnego prawdopodobnie nie przełożą się na wzrost jego spożycia.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!