• Danone inwestuje w żywność medyczną. Jakie produkty będą wytwarzane w Opolu?
  • Większa elastyczność łańcucha dostaw. Jakie plusy ma nowy projekt międzynarodowego koncernu?
  • Ile potrwa rozbudowa fabryki?
  • Kiedy pierwsze artykuły zjadą z taśmy produkcyjnej?

Demografia podstawą inwestycji. Dlaczego Europejczycy będą potrzebować specjalistycznego żywienia medycznego?

Firma Danone zainaugurowała 13 września nową potężną inwestycję, która już za kilka dni wystartuje w Opolu. Tamtejsza fabryka wytwarzająca produkty spożywcze dla niemowląt i małych dzieci, takie jak BoboVita czy Bebiko 2, zostanie wkrótce powiększona o zakład, w którym powstawać będą specjalistyczne artykuły przeznaczone do medycznego odżywiania dojelitowego. Ich zadaniem będzie dostarczenie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych (np. białek, tłuszczów, węglowodanów czy witamin), pacjentom, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów doustnie.

W opolskiej fabryce Danone produkowana będzie żywność medyczna/Fot. PTWP

 

Za decyzją o wybudowaniu tej fabryki stały względy demograficzne. Europejskie społeczeństwa się starzeją, co oznacza, że rośnie również liczba osób chorych, która mają specjalne potrzeby żywieniowe. W opolskim zakładzie będą powstawać produkty dla osób z ciężkimi dolegliwościami, takimi jak choroby onkologiczne, czy schorzenia neurologiczne. Badania dowodzą, że odpowiednio odżywiony pacjent zupełnie inaczej znosi chemioterapię, rzadziej zmaga się z komplikacjami i często krócej przebywa w szpitalu. Aktualnie z tego typu specjalistycznych artykułów korzysta w naszym kraju około 12 000 chorych – tłumaczy Artur Ludwiczak, prezes zarządu Nutricia Polska, będącej częścią grupy Danone.

Misja Danone: niesienie zdrowia przez żywność

Inwestycja zwiększy również elastyczność naszego łańcucha dostaw, co oznacza, że będziemy mogli jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby większej liczby pacjentów lokalnie, a jednocześnie realizować naszą misję, jaką jest niesienie zdrowia przez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Ta rozbudowa jest najnowszym przykładem realizacji strategii Renew DANONE, ponieważ inwestujemy w odpowiedź na zmieniające się potrzeby zdrowotne społeczeństwa i rozwijamy naszą kategorię specjalistycznego żywienia – podkreślał obecny na inauguracji Antoine de Saint-Affrique, CEO DANONE.

Danone inwestuje 230 mln złotych

To druga tego typu inwestycja międzynarodowego koncernu spożywczego. Pierwszy europejski zakład wytwarzający specjalistyczne produkty żywieniowe dla osób chorych powstał na terenie Holandii. Na rozbudowę opolskiej fabryki Danone przeznaczy w sumie 230 mln złotych, a pierwsze koparki pojawią się na placu budowy już w przyszłym tygodniu.

W Opolu oficjalnie zainaugurowano dziś budowę nowej fabryki produkującej żywność medyczną/Fot. materiały prasowe Danone

 

To szansa dla grupy spółek DANONE na rozszerzenie swojej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ale także przedsięwzięcie ugruntowujące strategiczną pozycję fabryki w Opolu na arenie międzynarodowej. Cieszymy się, że dzięki temu wesprzemy także rynek pracy w regionie i będziemy mieli możliwość jeszcze większego wpływu na rozwój lokalnej gospodarki oraz społeczności – mówi Borys Zhyhalov, dyrektor fabryki w Opolu.

Nowa fabryka Danona to kilkadziesiąt dodatkowych miejsc pracy

Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu to jedna z największych i najbardziej kompleksowych fabryk DANONE w Europie. Łącznie zajmują powierzchnię prawie 13 ha, a obecnie zatrudnionych jest tam 640 osób. Rozbudowa to dodatkowych 7000 m2 powierzchni, a także kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Firma Danone zdecydowała się na uruchomienie swojej nowej inwestycji właśnie w Opolu, bo bardzo dobrze nam się dotychczas współpracowało. To przedsiębiorstwo, które dba o pracowników, angażuje się w projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i dba o systematyczny rozwój innowacyjnych rozwiązań naukowych – podkreślał na inauguracyjnej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Nowa fabryka będzie powstawać w ekspresowym tempie, bo budowa potrwa 18 miesięcy. Pierwsze artykuły zjadą z taśmy produkcyjnej w 2025 roku. Produkty będą dystrybuowane nie tylko na Polskim rynku, ale trafią także na eksport i docelowo będą wysyłane aż do 100 krajów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl