Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Odległe perspektywy ożywienia na światowym rynku mleka

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 12-02-2016, 12:09
W ocenie jak długo potrwa jeszcze spadkowa faza cyklu na rynku mleka i produktów mlecznych i kiedy można oczekiwać wzrostu ich cen należy dokonać analizy kształtowania się popytu i podaży. Zgodnie z danymi firmy konsultingowej CLAL w okresie od stycznia do listopada 2015 r. wielkość chińskiego importu produktów mlecznych zmniejszyła się o 11,7 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego - powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Jakub Olipra z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.
Odległe perspektywy ożywienia na światowym rynku mleka
Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

Źródłem jego spadku był przede wszystkim mniejszy import proszków mlecznych, które w 2014 r. stanowiły ponad połowę chińskiego importu produktów mlecznych. W okresie od stycznia do listopada br. import pełnego mleka w proszku zmniejszył się bowiem o 49,3% r/r, a odtłuszczonego mleka w proszku o 22,4% r/r. W ostatnich miesiącach 2015 r. zauważalne jest ożywienie chińskiego popytu, które obejmuje również wzrost rocznej dynamiki importu proszków mlecznych. W znacznym stopniu wynika on jednak z efektów niskiej bazy sprzed roku. Wpływ zakończenia polityki jednego dziecka na wzrost importu odżywek dla dzieci widoczny będzie najwcześniej w IV kw. 2016 r. i będzie ograniczony (w 2014 r. odżywki stanowiły ok. 5% wielkości chińskiego importu produktów mlecznych). Co więcej, postępujące spowolnienie gospodarcze w Chinach będzie oddziaływać w kierunku obniżenia dynamiki konsumpcji produktów mlecznych. Tym samym prawdopodobieństwo powrotu chińskiego importu do poziomów z lat 2012-2013 jest bardzo niskie.

Dodatkowym czynnikiem ograniczającym odbudowę światowego popytu na mleko i produkty mleczne jest utrzymujący się silny spadek ceny ropy naftowej, który oddziałuje w kierunku obniżenia dynamiki konsumpcji produktów mlecznych w krajach Bliskiego Wschodu, będących ich znaczącymi importerami – mówi analityk Credit Agricole.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W warunkach niskiego prawdopodobieństwa silnego ożywienia popytu w Chinach, trwały wzrost cen mleka i produktów mlecznych będzie uzasadniony jedynie w przypadku ograniczenia produkcji na poziomie globalnym. Z pierwszymi sygnałami świadczącymi o dostosowaniu podaży na światowym rynku mleka mamy do czynienia w Nowej Zelandii, gdzie zgodnie z szacunkami USDA (United States Department of Agriculture) produkcja mleka w 2015 r. obniżyła się o ok. 2,3%. Jednocześnie w 2015 r. pogłowie krów mlecznych w Nowej Zelandii zmniejszyło się po raz pierwszy od 2005 r.

Mimo, spadku produkcji w Nowej Zelandii, zgodnie z szacunkami USDA wśród pozostałych największych eksporterów mleka i produktów mlecznych (UE, USA, Australia, Argentyna) odnotowywany jest jej wzrost. W efekcie w 2015 r. zwiększyła się ona o ok. 0,9%, a prawdopodobieństwo jej spadku w I poł. 2016 r. jest niskie. Oczekujemy, że obniżenie produkcji na poziomie globalnym będzie miało miejsce najwcześniej w II poł br. W konsekwencji, biorąc pod uwagę sytuację popytowo-podażową na światowym rynku mleka trwałego wzrostu cen można oczekiwać najwcześniej w IV kw. 2016 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!