Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ósmy słowacki ser w unijnym rejestrze CHOG

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 22-01-2015, 18:07
W dniu 14 stycznia 2015 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 2015/37 z dnia 6 stycznia br. wpisujące do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) nazwę „Klenovecký syrec" - informuje FAMMU/FAPA.

Jest to półtwardy dojrzewający ser wędzony lub niewędzony, w kształcie bochenka o średnicy 10-25 cm lub prostopadłościanu o rozmiarach 10-14 × 12-16 × 8- 12 cm. Podstawowym surowcem do produkcji sera "Klenovecký syrec" jest mleko owcze lub krowie, do którego dodaje się kultury bakterii mlekowych wyizolowane z surowego mleka owczego.

Produkcja sera odbywa się bezpośrednio w bacówce lub gospodarstwie (produkcja szałaśnicza) lub w mleczarniach (produkcja przemysłowa). Wierzchnia warstwa sera jest gładka i zdobi ją charakterystyczny wzór - wytłoczony krzyż lub czterolistna koniczyna w okręgu o średnicy 4-6 cm. Ser "Klenovecký syrec" może mieć delikatną skórkę, może też być barwiony na zielono lub mieć kolor popiołu drzewnego.

Masa sera wynosi od 1 do 4 kg. Konsystencja sera jest delikatna, miękka, elastyczna, na przekroju widoczne niewielkie dziury. "Klenovecký syrec" charakteryzuje się delikatnie serowym, umiarkowanym smakiem kwasu mlekowego, przechodzącego w smak dojrzałego sera z aromatem mleka owczego, umiarkowanie słonym; odmiany wędzone mają delikatny aromat dymu. Zawartość suchej masy to co najmniej 50%. Zawartość tłuszczu w suchej masie wynosi co najmniej 43%, a soli maksymalnie 2,5%.

Ser "Klenovecký syrec" jest produkowany na wyznaczonym obszarze geograficznym w regionie Gemer- Malohont oraz w innych regionach na terenie Rudaw Słowackich. Północną granicę obszaru stanowią grzebienie Niżnych Tatr, zachodnią - pasma górskie Jaworie i Ostrôžky, południową - stoki wyżyny Cerová Vrchovina i granica państwowa z Węgrami, a wschodnią - Rudawy Słowackie. W powyższym regionie rozwinięty jest chów owiec i bydła oraz produkcja mleka, z którego wytwarzany jest "Klenovecký syrec". Produkcja tego sera jest historycznie związana z omawianym obszarem geograficznym. Pierwsza pisemna wzmianka o tym tradycyjnym gatunku sera pochodzi z 1850 r.

Ser "Klenovecký syrec" był już wówczas wytwarzany na wyznaczonym obszarze, choć na małą skalę, i wywożono go do sąsiednich państw, gdzie stał się bardzo popularny. Do produkcji sera stosuje się surowe mleko owcze lub mleko krowie, do którego dodaje się kultury bakterii mlekowych wyizolowane z surowego mleka owczego w bacówkach lub też mleko owcze lub krowie pasteryzowane z dodatkiem kultur bakterii mlekowych, wyizolowanych z surowego mleka owczego w ramach produkcji przemysłowej. Mleko do produkcji sera pochodzi przeważnie z wyznaczonego obszaru geograficznego. Jakość mleka jest regularnie kontrolowana i ewidencjonowana przez producentów i przetwórców mleka. Monitoruje się następujące parametry: substancje hamujące, temperatura, kwasowość, zawartość tłuszczu, ciężar właściwy i sucha masa odtłuszczona. Ogólną liczbę drobnoustrojów oraz komórek somatycznych oznaczają akredytowane laboratoria.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!