Pierwsze półrocze 2017 roku upłynęło polskiej branży mleczarskiej pod znakiem znacznych wzrostów. Według wstępnych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za miesiące styczeń-lipiec br. łączna wartość eksportu produktów mleczarskich wyniosła 1 147 173 tys. euro, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku wartość ta wyniosła 807 249 tys. euro. Rynek eksportu zanotował więc wzrost o 42%. Tonaż sprzedanych produktów również się zwiększył, o niemal 4% (762 431 ton w miesiącach I-VII 2016 r., 790 769 ton w tym samym okresie 2017 r.). Warto zwrócić uwagę na aż 69 % wzrost wartości eksportu masła.

Jak wygląda eksport poszczególnych produktów mleczarskich?

- Mleko i śmietana niezagęszczone – 44%
- Sery i twarogi – 18%
- Serwatka – 16%
- Mleko i śmietana zagęszczone – 11%
- Maślanka, mleko zsiadłe i śmietana kwaśna, jogurt – 7%
- Masło oraz inne tłuszcze otrzymywane z mleka – 4%

Rozwój branży mleczarskiej to nie tylko wyzwanie dla przedsiębiorstw produkujących mleko, nabiał, sery, ale też dla firm dbających o zaplecze logistyczne. Nabiał i masło powinny być przechowywane i transportowane w temperaturze od 0 do 8 °C, a przewóz w różne rejony Europy i świata może zająć w zależności od odległości do kilku dni. Jak zabezpieczają się przed nimi polscy dostawcy?

Rozwiązania stosowane w transporcie to m.in.: chłodnie, izolowane izotermicznie przestrzenie, naczepy wyposażone w tzw. kanały powietrzne, klapy wentylacyjne. To jednak tylko połowa sukcesu, gdyż przewożony towar - prócz zabezpieczenia - powinien być nadzorowany na każdym etapie, aby zagwarantować obu stronom – dostawcy oraz odbiorcy – pełną informację o warunkach transportu.

Znalezieniem rozwiązania będącego odpowiedzią na potrzeby branży mleczarskiej może pochwalić się polsko-francuska firma Blulog, która opracowała system monitoringu temperatury oparty na technologii machine to machine, czyli bezprzewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami. Sercem konceptu polskich inżynierów są rejestratory wielkości karty kredytowej. - Temperatura transportowanych produktów znajduje się pod stałą i ścisłą kontrolą, sam pomiar odbywa się bezprzewodowo, w czasie rzeczywistym, a na ewentualne odstępstwa można od razu zareagować – mówi Jérémy Laurens, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Blulog. - Rejestratory przesyłające dane radiowo magazynują je najpierw w koncentratorze podłączonym do sieci, skąd trafiają one do chmury, a dalej są automatycznie wysyłane jako powiadomienie SMS lub e-mail - dodaje Jérémy Laurens z firmy Blulog.

W zależności od potrzeb do wyboru są dwa rodzaje technologii - NFC (szybki, krótkozasięgowy przesył danych) oraz RF (radiowy przesył danych).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl