Dodał, że Polmlek już uruchomił fabrykę do produkcji koncentratów białek serwatokwych WPC. - Działamy w tym segmencie półtora roku, więc bez żadnego znaku zapytania możemy powiedzieć, że ten rynek będzie się bardzo mocno rozwijał. My skupiliśmy się na frakcjonowaniu białek serwatki, na WPC i WPI, jest jeszcze permeat i laktoza, która ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o wydobycie wartości dodanej – mówił prezes Mikołajczyk.

Zaznaczył, że poza laktozą jest jeszcze możliwość frakcjonowania mleka w taki sposób, aby nie miało ono wpływu na jakość przy produkcji sera.

- Jeśli chodzi o innowacyjność działania to patrząc przez pryzmat Polmleku, który w przez ostatnie lata się bardzo dynamicznie rozwija, mogę powiedzieć, że jesteśmy w trakcie poszukiwania najlepszego modelu funkcjonowania. Bardzo uważnie się przyglądamy różnym sposobom pracy i działania. Od półtora roku działamy także w branży sokowej. To co według nas jest najważniejsze w innowacyjnym sposobie zarządzania, to abyśmy nie stracili szybkości podejmowania decyzji, co do tej pory zawsze było naszą siłą. Szybkie decyzje w dużej strukturze narażają częściej ją na poważne konsekwencje. Dlatego szukamy sposobu na połączenie szybkich decyzji z efektywną kosztowo organizacją – mówił prezes Grupy Polmlek.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl