Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polsce brak zaplecza technicznego do produkcji ekologicznych produktów mleczarskich

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 04-09-2018, 09:52
Firmy mają kłopoty z pozyskaniem ekologicznego mleka z powodu zbyt małej podaży surowca. Drugim powodem jest rozdrobnienie ekologicznej produkcji mleka w Polsce oraz brak zaplecza technologicznego (linii do przerobu produktów mleczarskich) odseparowanych od linii konwencjonalnych. Jest to podstawowy wymóg w przetwórstwie eko-rolnicznym mleka – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Zbigniew Kozłowski, ekspert ds rynku żywności ekologicznej.
Polsce brak zaplecza technicznego do produkcji ekologicznych produktów mleczarskich
Zbigniew Kozłowski /fot. PTWP

Główne bariery rozwoju produkcji mleka ekologicznego wymieniane przez rolników to: wygórowane wymogi weterynaryjno-prawne, rolnicy przekonują, że w Polsce mamy ¾ więcej przepisów regulujących produkcję ekologicznego mleka niż w krajach Europy zachodniej; niska cena surowca 2,35 złotych za litr; utrudniony dostęp do pasz dla bydła, głownie sprowadzana jest ze Słowacji i Węgier oraz brak lub bardzo ograniczony dostęp do naturalnego lecznictwa zarówno po stronie leków jak i wyspecjalizowanych w ekologicznym leczeniu zwierząt weterynarzy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zapytany jakich korzyści, poza wyższą ceną, oczekują rolnicy rozważający konwersję gospodarstwa mlecznego na ekologiczne, Zbigniew Kozłowski wymienił stabilne i wysokie dopłaty do produkcji, stabilne ceny na ekologiczne mleko, dostęp do ekologicznej paszy, lecznictwa oraz przewidywalnego prawodawstwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!