Ponad 20 firm z Polski m.in. mleczarskich walczy o kontrakty w Indiach
Ponad 20 firm z Polski, które towarzyszą polskiej delegacji rządowej do Indii, walczy o kontrakty w Indiach. Wśród tych firm znajdują się m.in. Mlekovita oraz Bakoma.

Firmy te towarzyszą polskiej delegacji rządowej do Indii, której przewodniczą wicepremier Piotr Gliński oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Razem z wiceszefem PAIiIZ Krzysztofem Sengerem zachęcają oni do współpracy indyjski biznes, podczas szczytu Vibrant Gujarat 2017. Polska to jeden z partnerów strategicznych tej imprezy, a potencjał polskiej gospodarki promowany jest tam we współorganizowanym przez PAIiIZ pawilonie polskim.
Indie nie są nowym rynkiem dla Polskich firm szczególnie, jeśli chodzi o inwestycje. To trzeci po USA i Kanadzie pozaeuropejski kraj, w którym biznes znad Wisły inwestuje najwięcej.
Według najnowszych danych NBP, wartość polskich Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Indiach wynosi 235 mln dolarów. Do największych inwestorów z polskim rodowodem należą: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, właściciel nagradzanej za działalność edukacyjną firmy Bella India czy farmaceutyczny gigant Bioton.
Podjęte w ostatnich latach przez rząd premiera Narendy Modiego reformy - zwłaszcza flagowy program Make in India - sprzyjają inwestycjom, na co liczą kolejni inwestorzy z polski. W kilkunastu sektorach, w tym w obronności, bankowości czy budownictwie wprowadza on ułatwienia dla działalności biznesowej.
Od jesieni 2014 roku, od kiedy program wystartował, Indie zanotowały aż 39 proc. wzrost Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. Z ożywiania gospodarczego i dobrych nastrojów konsumenckich skorzystać mogą również polscy eksporterzy, a w konsekwencji wymiana handlowa, którą po stronie Polski charakteryzuje deficyt handlowy.
Okazją do pokazania pełnego spektrum polskiej gospodarki jest odbywający się szczyt Vibrant Gujarat 2017, w którym bierze udział 10 tys. przedstawicieli biznesu i władz z ponad 100 krajów. Tej jednej największych imprez biznesowych w Indiach towarzyszą targi, podczas których polską ofertę zaprezentowano na 100m2, w polskim stoisku narodowym.
PAIiIZ podaje, że o nowe kontakty zabiegają polscy wytwórcy produktów mlecznych, tacy jak: Mlekovita czy Bakoma, producent kosmetyków INGLOT czy PZL Mielec, który przyciąga uwagę prezentacją samolotu Bryza.
Natomiast ofertę Polski, jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji dla indyjskich firm prezentował wiceprezes PAIiIZ Krzysztof Senger, podczas zorganizowanego 10 stycznia w ramach szczytu panelu poświęconego Polsce.
- Naszym krajem interesują się zwłaszcza indyjscy inwestorzy działający w sektorze nowych technologii, opakowań i przemysłu metalowego. Od 2000 roku PAIiIZ wsparła realizację 16 projektów z Indii, z czego 10 reprezentowało sektor BSS/BPO. Obecnie agencja pracuje nad implementacją kolejnych 4 projektów – mówił podczas szczytu wiceprezes Krzysztof Senger.
Misja w Indiach zakończy się 14 stycznia.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.