Prezes Cuiavia OSM: Mleczarstwo wymaga restrukturyzacji, aby sprostać nowym zagrożeniom
Mamy świadomość zagrożeń, które niosą za sobą zarówno globalizacja, jak i zmiany wynikające z Projektu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Aby je przezwyciężyć, przeprowadzamy restrukturyzację firmy - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Jarosław Marciniak, prezes Cuiavia OSM.

Od kilku lat prowadzimy w firmie restrukturyzację, wprowadzamy nowe linie technologiczne, nowe produkty, jednocześnie dbamy o ciągły rozwój i jakość wyrobów produkowanych dotychczas. Natomiast zmniejszając zatrudnienie, zwiększamy skup mleka i produkcję, dzięki czemu osiągamy coraz większą efektywność poprzez obniżanie kosztów jednostkowych w produkcie - mówi Jarosław Marciniak.
Moim zdaniem tylko taki kierunek działania może zapewnić sukces zarówno tym największym producentom, jak i mniejszym - dodaje.
Jego zdaniem, umocnienie złotówki poniżej 4,30 z 1 euro może również w dłuższej perspektywie pogorszyć opłacalność eksportu, ale przede wszystkim dla firm, które specjalizują się w wywozie mleka. Może przynieść pozytywny efekt szczególnie w rejonach, gdzie takie firmy przy wysokim kursie euro skutecznie konkurowały w skupie mleka ze spółdzielniami, choć z roku na rok coraz mniejsze grono rolników jest zainteresowanych współpracą na warunkach oferowanych przez firmy handlowe bądź pośredniczące w skupie.
- Jestem przekonany, że mimo wielu zagrożeń polskie mleczarstwo, tak jak i w latach poprzednich umiejętnie wykorzysta swój potencjał produkcyjny, handlowy poprzez swoją kreatywność utrzymują być może i powiększą rynki zbytu, co w efekcie pozwoli utrzymać na zadowalającym poziomie ceny skupu mleka. Jest to najważniejszy aspekt i zadanie na pewno dla naszej spółdzielni na rok 2012 - mówi prezes Cuiavia OSM.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.