Prezes Infodome o perspektywach rozwoju rynku mleka
Komisja Europejska konsekwentnie, choć powoli reformuje Wspólną Politykę Rolną, biorąc pod uwagę przede wszystkim wymogi negocjacji WTO, a także zmiany zachodzące na rynkach światowych, w tym globalizacją rynków żywnościowych - powiedziała Joanna Nowak, prezes firmy analitycznej Infodome.

Zaznaczyła, że widząc potrzebę wsparcia dochodów wspólnotowego rolnictwa z jednej strony, a z drugiej wymogi negocjacji WTO i postępującą globalizację, Komisja konsekwentnie zwiększa poziom dopłat bezpośrednich niezwiązanych z produkcją, zmniejszając jednocześnie wsparcie rynkowe rynku mleka.
- Wprawdzie decyzja o zniesieniu kwot mlecznych w UE w 2015 r. została podjęta, ale destabilizacja rynków w 2007 r. i kryzys lat 2008-2009 oraz konieczność zwiększenia interwencji zaostrzyły obawy i przywróciły dyskusję nad konsekwencjami dla wspólnotowego mleczarstwa odejścia od kwotowania produkcji mleka - mówiła Joanna Nowak.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza likwidacja kwot mlecznych budzi wielkie obawy nie tylko polskich rolników, którzy zdecydowanie opowiadają się za utrzymaniem kwot mlecznych po 2015 r., widząc w nich gwarancję stabilizacji cen. Stanowisko to podziela polskie ministerstwo rolnictwa opowiadające się za koniecznością stabilizowania wspólnotowego rynku mleka ze względu na jego wrażliwość i specyfikę.
Uznano bowiem, że skutki odejścia od kwot mlecznych będą zależne w dużej mierze, jeśli nie przede wszystkim, od poziomu cen na światowym rynku. Mimo kryzysu strefy euro i przedłużającego się spowolnienia rozwoju gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych, eksperci FAO i OECD przewidują, że sektor mleczarski w dekadzie 2011-2020 będzie należał do najszybciej rozwijających się sektorów rolniczych.
- Przyspieszenie rozwoju gospodarczego i wzrost dochodów w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Azji i Ameryce Południowej oraz zwiększenie liczby mieszkańców stanowić będą solidną podstawę dla zwiększenia popytu na artykuły mleczarskie. Jednocześnie dopływ kapitału i know-how do tych krajów, w dużej mierze za pośrednictwem firm transnarodowych (KTN), przyspiesza postęp w zarządzaniu i rozwój technologii - uważa szef Infodome.
Jej zdaniem, prowadzi to do wzrostu wydajności krów i zmniejszenia różnic w kosztach produkcji mleka i jego przetworów między krajami wysoko rozwiniętymi i krajami rozwijającymi się. Koszty produkcji mleka będą pod presją wysokich cen zbóż i pasz, rosnących cen ziemi oraz konieczności przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.