Prezes Mlekpolu: Spółdzielcy powinni móc dostawać dywidendę
Spółdzielcy, rolnicy, którzy są członkami, a więc właścicielami spółdzielni zarabiają tylko na dostarczanym mleku. Moim zdaniem, powinni także otrzymywać dywidendę z zysku spółdzielni. Niestety jest ona podwójnie opodatkowana - powiedział Edmund Borawski, prezes Mlekpolu na spotkaniu z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa, które odbyło się 11. lipca br. w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Zwracając się do ministra Ardanowskiego zaapelował o zmianę przepisów, która zlikwidowałaby podwójne opodatkowanie dywidendy w spółdzielczości. - Uważam, że rolnikom jako właścicielom spółdzielni należy się dywidenda z zysków firmy. Przeszkodą jest tu jednak podwójne opodatkowanie, które powinno być zlikwidowane - mówił prezes Borawski.
Inną kwestią, na którą zwrócił uwagę jest okres konwersko gospodarstw na produkcję ekologiczną. - Czas przejścia gospodarstw na produkcję ekologiczną trwa dwa lata. Wiąże się to ze spadkiem wydajności i dochodów. W mojej ocenie przydałby się fundusz wspierający gospodarstwa rozpoczynające produkcję ekologiczną - dodał Edmund Borawski.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Odniósł się również do poruszanej na spotkaniu kwestii importu produktów mleczarskich do Polski. - Mlekpol nie importuje produktów mlecznych. Jesteśmy nastawieni na eksport, a nie na import. Moim zdaniem możemy sami, jako państwo, regulować import poprzez system kontroli, tak jak to robią inne kraje np. Czechy - powiedział. Dodał, iż uważa, że nie uda się ograniczyć importu bez odpowiedniego oznakowania produktów pochodzących z zagranicy.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.