- Związek Polskich Przetwórców Mleka otrzymał również z Funduszu Promocji Mleka środki na organizacje misji handlowych i udziału w targach w tych krajach. Sądzę, iż duże sumy wpompowane w sektor mleczarski, szczególnie w Rosji, w najbliższych latach znacząco umocnią tamtejszy sektor, ale na razie jest tam szansa na ekspansję handlową, co wykorzystują co bardziej aktywne firmy - mówi prezes Hydzik.

Jak donosi FAMMU/FAPA, Indie mają znieść cła na odtłuszczone mleko w proszku (OMP) i niektóre inne produkty mleczarskie. Powodem są rosnące ceny detaliczne nabiału na subkontynencie. Po zerowej stawce celnej będzie można w aktualnym roku finansowym wwieźć maksymalnie 30 tys. ton OMP, dotąd preferowany import dotyczył 10 tys. ton proszku po 5% stawce w ramach kontyngentu) oraz do 15 tys. ton innych wyrobów mleczarskich, takich jak białe masło i bezwodny tłuszcz mleczny.

Indie produkują najwięcej mleka na świecie, w roku finansowym 2008/09 był to kolejny rekord -108,5 mln ton i są bliskie osiągnięcia samowystarczalności w tej dziedzinie, a więc import pełni jedynie rolę pomocniczą. Oczekuje się wzrostu popytu krajowego na mleko do globalnego poziomu 166 mln ton w roku 2020 r., ale władze i przedstawiciele sektora powtarzają, że do jego zaspokojenia wystarczy hinduska, szybko rozwijająca się branża mleczarska.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl