Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Produkcja mleka w Niemczech jest nieopłacalna

 • Autor: FAMMU/FAPA
 • Data: 05-05-2017, 18:51
Według informacji Europejskiej Rady Mleczarskiej (European Milk Board - EMB), cena uzyskiwana przez niemieckich rolników za mleko pokrywa jedynie 77 proc. kosztów produkcji – informuje FAMMU/FAPA.
Produkcja mleka w Niemczech jest nieopłacalna
Fot. Fotolia

Cena, jaką uzyskiwali niemieccy rolnicy w styczniu br. wynosiła 33,76 EUR za 100 litrów, natomiast koszt wyprodukowania 100 litrów mleka wyniósł w tym czasie aż 43,74 EUR. Prezes EMB Romuald Schaber stwierdził, że Dobrowolny program redukcji dostaw w UE ograniczył wzrost nadwyżek, kładąc kres tendencji spadkowej cen. Jednak jak pokazują analizy jest to wciąż za duża różnica między uzyskiwaną ceną a kosztem produkcji.

W lipcu 2016 roku ceny na Litwie spadły nawet poniżej 17 EUR za 100 litrów i do około 22 EUR/100 l w Belgii. Mimo zwyżek w tych regionach odpowiednio do 30 i 34 EUR na początku 2017 r., dzięki programowi dobrowolnego ograniczenia podaży, który prowadzono pod koniec 2016 roku na trzy miesiące, jest mało prawdopodobne, aby udało się utrzymać taką sytuację na długo. Według EMB istnieją już oznaki, że wkrótce ceny wejdą znów w dłuższy okres spadku, podczas gdy dalsze wzrosty cen są absolutnie niezbędne.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zdaniem władz EMB konieczne jest szybkie ustanowienie ram prawnych w UE, aby umożliwić rolnikom produkowanie w sposób odpowiedzialny. W przeciwnym wypadku rolnicy będą zmuszeni w krytycznych sytuacjach spadku cen do zwiększenia produkcji, mimo że byłoby to szkodliwe dla całego rynku. EMB wzywa więc komisarza UE Phila Hogan i krajowych Ministrów Rolnictwa do wprowadzenia instrumentu kryzysowego na rynku mleka w oparciu o Program Odpowiedzialności Rynkowej.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • yann 2017-06-24 08:44:02

  Polskim rolnikom opłaci się produkować mleko w obecnej cenie, a niemieckim nie (jaki jest tego powód). Niech uchodźców wykorzystają do prac w gospodarstwach a nie tylko im socjal zapewniają.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!