Dobre są te perspektywy średnioterminowe rynku (do 2013 r.). Wyraźniejszy wpływ na powrót koniunktury będzie miała jednak dopiero redukcja wysokich obecnie zapasów mleka w proszku i nieco mniejszych - masła, zarówno w Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych.

Kraje importujące nabiał pozostaną wszakże skazane na tych dotychczasowych głównych dostawców, gdy oferta krajów będących najważniejszymi i co ważne - tanimi wytwórcami mleka na półkuli południowej (państwa Oceanii i Ameryki Płd.) będzie ograniczona pod względem wolumenu. Z punktu widzenia pierwszego szczebla łańcucha w sektorze mleczarskim - producentów (rolników) utrzyma się jednak niepewność.

Zapowiada się bowiem, że wahania cen skupu pozostaną odtąd stałym elementem funkcjonowania rynku. Eksperci Rabobanku doradzają stworzenie takiego modelu działalności, który mógłby zminimalizować tę fluktuację.

Przyznają też, że wskutek najpierw gwałtownej hossy w latach 2007-08, a następnie załamania na rynkach mleka działalność w sektorze niemal na całym świecie stała się w ostatnich miesiącach nieopłacalna.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl