Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rekordowy polski eksport mleczarski w 2012 roku

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 02-04-2013, 14:15
2012 rok był kontynuacją wyraźnego ożywienia polskiego handlu mleczarskiego, jakie obserwowane jest od początku 2010 roku. Tylko w maju i lipcu wartość wywozu była nieznacznie niższa niż w analogicznym okresie poprzedzającego roku - informuje FAMMU/FAPA.
Rekordowy polski eksport mleczarski w 2012 roku

Natomiast w większości miesięcy ubiegłego roku przewyższała dotychczas rekordowy 2011 r., w związku z czym w ubiegłym roku wartość eksportu artykułów mleczarskich z Polski była najwyższa w historii. Zdecydowanie spadła natomiast dynamika eksportu mleczarskiego. Łącznie w całym 2012 roku z wywozu nabiału uzyskano 1,417 mld EUR, czyli o niespełna 3,4% więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

Zmniejszył się natomiast import (-1%) do 473,4 mln EUR. W związku z wzrostem przywozu przy spadku importu odnotowano wzrost dodatniego salda wymiany handlowej przetworami mlecznymi - z 892,6 mln EUR do 943,4 mln EUR. Duży wpływ na osłabienie dynamiki wartości polskiego eksportu mleczarskiego miały zjawiska zachodzące na rynku.

W pierwszej połowie 2012 r. obserwowano kontynuację zapoczątkowanego w ostatnich miesiącach 2011 r. pogorszenia koniunktury na unijnym rynku mleczarskim. Ceny podstawowych przetworów mlecznych, jak masła, czy mleka w proszku (PMP i OMP) zniżkowały. Ceny spadały w wyniku nadprodukcji, obfitych zapasów, osłabienia popytu eksportowego oraz niepewności sytuacji ekonomicznej. W drugiej połowie roku na unijnym rynku mleczarskim, który jest głównym kierunkiem wywozu nabiału z Polski, a także na rynkach międzynarodowych zwyżkowały ceny skupu mleka i notowania produktów mleczarskich (związane to było m.in. z największą od 50 lat suszą, jaka miała miejsce w USA, stymulowała ona dalsze wzrosty cen.

Kataklizm przełożył się na wyższe ceny zbóż, a co za tym idzie wzrost cen pasz, i w konsekwencji kosztów produkcji mleczarskiej. W efekcie produkcja mleka w skali światowej była niższa niż oczekiwano i ceny podstawowych przetworów mlecznych rosły, ponadto popyt światowy był silny).

Średnio w 2012 r. Polskie artykuły mleczarskie sprzedawano po niższych cenach niż przed rokiem, o czym świadczy wyraźnie niższy wzrost wartości wywozu (+3,4%) w stosunku do wolumenu (+8,8%). W ubiegłym roku najważniejszą pozycją wywozu tradycyjnie pozostały sery i twarogi, których wartość eksportu wzrosła o ponad 13,3% do 550,4 mln EUR (przy zwyżce wolumenu o 16,6% do 177,1 tys. ton). Na skutek silnej dynamiki wzrosła ich rola w eksporcie nabiału i ich wartościowy udział w całym wywozie przetworów mlecznych wzrósł z 35,4% do 38,9%. Na drugim miejscu pozostało mleko w proszku, głównie odtłuszczone (OMP), z którego eksportu, pomimo 3,1% wzrostu tonażu (do 111,6 tys. ton), uzyskano przychody o ponad 6% niższe niż rok
wcześniej (235,6 mln EUR).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!