Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Resort rolnictwa przygotował przepisy dot. umarzania kar za nadprodukcję mleka

 • Autor: PAP
 • Data: 02-03-2016, 08:28
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt uchwały rządu sprawie ustanowienia programu pomocy dla producentów mleka. Przepisy przewidują możliwość umorzenia niezapłaconych kar za nadprodukcję mleka w latach 2014/2015 - poinformowało biuro prasowe resortu.
Resort rolnictwa przygotował przepisy dot. umarzania kar za nadprodukcję mleka
fot. Fotolia

W projekcie uchwały zakłada się, że minister rolnictwa na wniosek producenta mleka złożony za pośrednictwem właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, może wydawać decyzję o umorzeniu w całości lub w części spłaty pozostałych do zapłacenia opłat należnych od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015.

O rozłożenie kar za nadprodukcję mleka wnioskowało 30,5 tys. rolników, a w sumie limit przekroczyło ok. 63,5 tys. producentów mleka. Nałożona na Polskę kara wyniosła 161,5 mln euro (ok. 660 mln zł). Za każdy ponadlimitowy litr mleka rolnik musiał zapłacić prawie 91 groszy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Umorzenia kary (opłat) za nadprodukcję mleka w całości lub w części będą stosowane, gdy osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 tys. zł; osoba prawna została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie.

Opłata może być umorzona także wówczas, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne; jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji lub też zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

"We wniosku o umorzenie w całości lub w części spłaty pozostałych do zapłacenia opłat należnych od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 producent mleka zobowiązany będzie do przedstawienia swojej sytuacji materialnej i społecznej, aby podjęcie decyzji miało uzasadnienie względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa" - czytamy w komunikacie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rolnik 2016-03-02 19:58:41

  Wiec najprostszym sposobem na uniknięcie płacenia kary jest sznurek? Bardzo skuteczne rozwiązanie Pani Ministrze! BARDZO!

  Odpowiedz
 • bury 2016-03-02 20:18:49

  to są jakieś jaja trudna sytuacja tzn co???????????????????? kredytów w ciul ?!?! a może komornik na podwórku ????!!!!!!!!!!!!!!????? a może brak wody w studni?????!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • obserwator 2016-03-03 08:47:31

  Oddajcie ludziom kasę za zlikwidowane kwoty mleczne. Przy zakupie kwot była faktura, Vat, taki zakup był zaliczany jako nabycie praw majątkowych, zapisany w księgach gospodarstwa jako środek trwały. Jak można likwidować komuś środek trwały bez wynagrodzenia, rolnicy na zachodzie dostawali w ratach przez 3 lata od 2012 roku w ramach likwidacji kwot po 35 eurocentów/kg kwoty - czy nie można tego sprawdzić? Jeszcze niedawno czołowi działacze związkowi o tym wspominali, a teraz cisza. Jak chcecie umorzyć kary, to tym co zakupili kwoty, bo bali się kar, chcieli przestrzegać prawo, co zaproponujecie?

  Odpowiedz
 • marcin 2016-03-03 22:09:24

  Przepraszam bardzo z jakiej racji umarzać kary przecież wszyscy wiedzieli doskonale że obowiązują ich kwoty mleczne ci co chcieli ograniczyli produkcję, zakupili dodatkowe kwoty i przez to że byli bardziej zaradni teraz na tym najbardziej stracą. Ja też mam trudną sytuację i chciałbym aby Pan minister umorzył mi kredyty. Gratuluje pomysłowości

  Odpowiedz
 • Stan. 2016-03-04 23:12:31

  Projekt dotyczy rolników , którzy spełniają warunki do upadłości Konsumenckiej(dla niezorientowanych : rolnik ma zdolność upadłościową z \"prawa konsumenckiego\". zatem \"wrażliwi \" miech się nie podniecają ponieważ projekt rozporządzenia jest w zasadzie bezpłodny ; może dotyczyc kilkunastu rolników w całej Polsce.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!