W ciągu najbliższych miesięcy wśród czynników, które będą działać w kierunku wzrostu cen można wymienić ożywienie gospodarcze i spodziewany wyższy popyt na przetwory mleczarskie.

Z drugiej strony, wzrostowi cen raczej nie będzie sprzyjać spadek zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony podmiotów zajmujących się pośrednictwem w handlu w skali globalnej. Mniejszy popyt z ich strony jest wynikiem odbudowania zapasów tych produktów na świecie. Wśród innych czynników o charakterze popytowym mogących przeciwdziałać podwyżkom cen przetworów mleczarskich można wymienić relatywnie wysoki poziom ich cen względem substytutów. Ponadto, nie można wykluczyć spadku popytu importowego ze strony Chin.

Jeżeli chodzi o uwarunkowania podażowe, rok 2010 upłynie pod znakiem uwalniania zapasów OMP i masła w UE, jak również niewielkiego wzrostu produkcji mleka w krajach należących do czołówki globalnych eksporterów przetworów mleczarskich, tj. w Nowej Zelandii, UE, Brazylii i Argentynie (w USA i Australii oczekuje się spadku produkcji surowca).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl