Rosnące ceny pasz podnoszą koszty produkcji mleka
Krowy aby dać mleko muszą zjeść paszę. A ta kosztuje ostatnio coraz więcej. Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, aktualna sytuacja na rynku zbóż jest bardzo dynamiczna. Wysoki poziom eksportu winduje ceny zbóż. Tempo eksportu w ostatnich miesiącach jest wysokie i przewiduje się, że ta dynamika utrzyma się przynajmniej do końca I kwartału 2021 r.

Ceny zbóż biją rekordy. W ubiegłym tygodniu krajowe skupy za pszenicę konsumpcyjną płaciły nawet 1000 zł/t, a za kukurydzę suchą - 850 zł/t. Jeszcze lepsze ceny można uzyskać sprzedając ziarno na eksport - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Jak zauważa prezes Izby Monika Piątkowska, ceny na rynku krajowym są podbijane przez duży popyt zagraniczny. Ziarno zyskuje na wartości m.in. z powodu nieurodzaju w innych krajach. W ostatnim sezonie w Polsce był dobry urodzaj, zebrano (według GUS) 33,5 mln t, tj. o około 16 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Rolnikom jednak nie spieszy się ze sprzedażą zapasów, bo jak szacują eksperci, gospodarze czekają na jeszcze wyższe stawki. Z informacji Izby wynika, że firmy handlowe cały czas aktywnie kupują zboża na eksport drogą morską z reguły z dostawą w lutym/kwietniu 2021 Polska pszenica jest cały czas konkurencyjna, stąd też należy się liczyć ze wzmożonym eksportem tego zboża drogą morską w najbliższych tygodniach sezonu.
Wysokie ceny zbóż na rynku krajowym potwierdzają też dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej ministerstwa rolnictwa. Wynika z nich, że w połowie stycznia za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 922 zł/t, o 3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Cena tego zboża była o 26 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego, ukształtowała się na poziomie 610 zł/t, o 4 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 10 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie 2020 r. Średnia cena jęczmienia paszowego wyniosła 706 zł/t wobec 704 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 7 proc. wyższa niż przed rokiem. Kukurydzę średnio w kraju kupowano po 808 zł/t, o 2 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu i o 5 proc. drożej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 22 proc. droższe.
Wzrosty cen zbóż wpływają na ceny pasz dla bydła mlecznego, a to przekłada się na koszty produkcji mleka. - Należy zauważyć, że mimo procesów koncentracyjnych na poziomie produkcji mleka, w Polsce nadal przeważają gospodarstwa małe – utrzymujące średnio ok. 20 krów lub nawet mniej. Gospodarstwa takie najczęściej korzystają z pasz objętościowych, produkowanych przez samych rolników i w ich przypadku wzrost cen śruty sojowej czy rzepakowej nie będzie aż tak bardzo odczuwalny – uważa Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.