Rośnie eksport masła na świecie
- Autor: FAMMU/FAPA
- Data: 11-12-2015, 18:47

Światowe ceny masła spadały w 2015 roku w związku ze zniżkami cen mleka oraz z powodu komplikacji w sprzedaży na rynek rosyjski (główny importer masła). Międzynarodowy popyt na masło pochodzi głównie z Azji południowo wschodniej i z Rosji, chociaż podobnie jak w przypadku innych przetworów mlecznych, Chiny w ostatnich latach znacznie zwiększały import masła. Dodatkowo w wyniku umów handlowych i bezcłowego dostępu Unia Europejska jest ważnym importerem (6 pozycja na świecie pod względem wolumenu)eksporterem (2 miejsce na świecie). Podczas gdy na głównych rynkach zbytu, takich jak Chiny, Arabia Saudyjska, czy Singapur oczekiwany jest wzrost lub stabilizacja importu w 2015 roku, wprowadzone przez Rosję embargo i dewaluacja rubla nie budzą wątpliwości co do zmniejszonego poziomu zakupów z tego kierunku.
Oczekuje się, że trzech z pięciu głównych eksporterów masła: Nowa Zelandia, Białoruś i Australia zwiększą sprzedaż zagraniczną w 2015 roku. Zwłaszcza Nowa Zelandia może tu odnotować wyraźny skok, gdyż nie jest objęta rosyjskim embargiem i ma możliwości rozwoju sprzedaży na ten rynek. Ponadto dodatkową podaż masła zapewni zmniejszona produkcja PMP w tym regionie przekierowanie większej części mleka do produkcji masła. Z kolei UE, gdzie w ostatnich latach ok. 25% eksportu masła kierowane było do Rosji jest od sierpnia 2014 r. ograniczona zakazem.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jednakże wysyłki w 2015 roku mogą mieć poziom zbliżony do tego z 2014 r., głównie dzięki dewaluacji EUR w stosunku do USD, co przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności wywozu. W przypadku USA, zwiększona produkcja serów i jogurtów kosztem masła może przełożyć się drugi z rzędu spadek eksportu tego tłuszczu.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Współpraca Lumiko i Banku Pekao, czyli nowe spojrzenie na strategię
-
Mlekovita produkuje 30 proc. masła w Polsce
-
mleczna środa
Co decyduje o cenach masła?
-
Ceny masła w Niemczech niższe niż w Polsce?
-
mleczna środa
Ceny masła: do końca roku nie będzie taniej
-
Masło tańsze nie będzie
-
Od początku roku masło podrożało o 70 proc. To nie koniec podwyżek!
-
Ile kosztuje masło i gdzie jest najtańsze?
-
Ceny żywności: Drożeją zboża, oleje, masło i mleko w proszku
-
Rosną ceny zbytu artykułów mleczarskich: masła, mleka i serów
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)