Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rośnie eksport przetworów mleczarskich

  • Autor: BGŻ
  • Data: 08-01-2013, 12:17
2012 rok był dość trudny dla przetwórców mleka, szczególnie I półrocze charakteryzujące się spadkowymi tendencjami cen zbytu przetworów mleczarskich i nadal wysokimi kosztami zakupu mleka - informują analitycy BGŻ.
Rośnie eksport przetworów mleczarskich
Eksport przetworów mleczarskich jest coraz większy

Niemniej, przychody branży nadal pozostawały w trendzie wzrostowym. Według danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wartość sprzedaży artykułów mlecznych przez firmy zatrudniające 50 osób i więcej zwiększyła się o 3% wobec analogicznego okresu 2011 roku. Oceniamy jednak, że przyrost ten napędzany był głównie eksportem. Potwierdzają to dane Pont Info wskazujące, że udział eksportu w przychodach firm z branży zwiększył się o prawie 2 punkty procentowe na przestrzeni 2012 roku.

Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych dziesięciu miesiącach 2012 r. wartość wywozu artykułów mlecznych była o prawie 2% wyższa niż w analogicznym okresie 2011 r. i osiągnęła poziom 1135,7 mln euro. Ze względu na osłabienie złotego, przychody wyrażone w polskiej walucie wzrosły o prawie 7% do 4794,1 mln zł.

W ujęciu ilościowym eksport został zwiększony w przypadku większości przetworów mleczarskich, za wyjątkiem masła i produktów płynnych typu: jogurty, maślanka, których wolumen spadł w obu wypadkach o ponad 9% do odpowiednio 27,7 tys. t i 95,0 tys. ton.

Największy przyrost ilościowy odnotowano w odniesieniu do najważniejszego produktu eksportowego Polski, serów. W analizowanym okresie jego sprzedaż na rynki zagraniczne wzrosła o prawie 18% do 148,4 tys. ton. Było to możliwe dzięki m.in. ponad 2-krotnemu zwiększeniu dostaw na rynek rosyjski - z 8,1 tys. t w pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 r. do 16,8 tys. t w 2012 roku. Silnie wzrosły także wysyłki do Niemiec - o 27% w relacji rocznej do 16,9 tys. t, spadły natomiast w przypadku naszego drugiego partnera handlowego z 2011 roku - Włoch (o 21%).

W analizowanym okresie istotnie większy niż rok wcześniej był także eksport serwatki - o 17%, łącznie 161,3 tys. t, choć w październiku tempo wzrostu wyhamowało. Warto jednak zwrócić uwagę, że serwatka jest produktem, którego wartość sprzedaży na rynki zagraniczne wzrosła w największym stopniu - o prawie 33% do 146,4 mln euro. Tym samym jej udział w wartości całego eksportu przetworów mleczarskich zwiększył się z 10% w 2011 r. do 13%.

Wolumen sprzedaży mleka w proszku wzrósł w tym czasie o 4,5% do 97,8 tys. t, ale już w samym październiku obniżył się o ponad 39%. W analizowanym miesiącu spadł też eksport jogurtów - o ponad 16%.

Oczekujemy, że koniec bieżącego roku nie przyniesie dużych zmian na rynku mleka. W I połowie 2013 r. eksport nadal może rosnąć, m.in. dzięki słabemu złotemu. Niemniej dynamika wzrostu prawdopodobnie wyhamuje, także ze względu na oczekiwane mniejsze przyrosty skupu i przetwórstwa mleka.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!