Rynek mleczarski nadal znajduje się we wzrostowej fazie cyklu
- Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
- Data: 17-07-2017, 11:34

Zwraca uwagę, że wzrost cen na rynku mleka nie jest równomierny. Ceny masła osiągnęły rekordowe poziomy, ceny serów oraz pełnego mleka w proszku znajdują się nadal wyraźnie poniżej wartości z ostatniego szczytu, a ceny chudego mleka w proszku kształtują się nieznacznie powyżej poziomów z ostatniego dołka. Jednocześnie skala i tempo wzrostu cen masła w mojej ocenie może sugerować znaczący udział czynnika spekulacyjnego w jej kształtowaniu. - Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach wspomniane wyżej dysproporcje będą się zmniejszać poprzez spadek cen masła i nieznaczny wzrost cen pozostałych produktów. Czynnikiem ryzyka dla cen chudego mleka w proszku pozostają jego znaczące zapasy interwencyjne zgromadzone przez Komisję Europejską – mówi ekspert.
Z uwagi na wyraźną poprawę opłacalności produkcji mleka, w ostatnich miesiącach obserwuje się stopniowy wzrost dynamiki jego skupu wśród największych eksporterów produktów mlecznych, która w marcu br. osiągnęła już dodatnią wartość. - Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach tempo wzrostu produkcji będzie przyspieszać, przede wszystkim z uwagi na jej wyższą dynamikę w Nowej Zelandii, UE oraz USA – mówi Jakub Olipra.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Wielkość chińskiego importu produktów mlecznych w okresie od stycznia do maja br. zwiększyła się o 1,4% r/r wobec wzrostu o 20,4% w całym 2016 r. Dane wskazują tym samym na wyraźne osłabienie tempa wzrostu chińskiego popytu na produkty mleczne na początku br. Obniżenie dynamiki importu produktów mlecznych obserwowane jest również wśród innych znaczących ich światowych importerów takich jak Meksyk, Japonia i USA.
Osłabienie tempa wzrostu światowego popytu na produkty mleczne w I poł. br. przy postępującej odbudowie produkcji mleka wśród największych eksporterów produktów mlecznych wskazuje, że światowy rynek mleka znajduje się najprawdopodobniej w punkcie zwrotnym i w III kw. br. wejdzie w spadkową fazę cyklu. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza zarówno na rynku światowym jak i krajowym są warunki agrometeorologiczne w Nowej Zelandii, tempo odbudowy produkcji mleka w Unii Europejskiej, a także dalsze kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach, charakteryzującego się istotnym udziałem czynnika spekulacyjnego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
W tym tygodniu nowe dane o inflacji w Polsce. O ile wzrośnie tym razem?
-
Spadki sprzedaży detalicznej w Polsce
-
Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022. Poznaj pierwszych sponsorów i partnerów
-
Analiza: Spowolnienie wzrostu gospodarczego coraz bardziej widoczne
-
Dobre czy złe – jakie było pierwsze półrocze dla mleczarstwa?
-
Foodcom: Na rynku mleczarskim będzie się dużo działo
-
Ceny owoców i warzyw: Kolejne podwyżki przed nami. Dlaczego? [ANALIZA]
-
Ceny zbóż: To nie koniec wzrostów [ANALIZA]
-
Ekspert: szczyt inflacji w lipcu tego roku
-
Dalszy wzrost cen skupu jaj
komentarze (0)