Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Spadki światowych cen żywności nie omijają przetworów mlecznych

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 20-04-2017, 19:32
W trzecim miesiącu 2017 roku wartość indeksu cen żywności FAO osiągając poziom 171 punktów była o 2,75% niższa od jej skorygowanego poziomu z lutego 2017 r. Indeks ten był w marcu większy o 13,4% niż w analogicznym okresie 2016 roku, gdy znalazł się na poziomie 150,8 punktu – informuje FAMMU/FAPA.
Spadki światowych cen żywności nie omijają przetworów mlecznych
Fot. Shutterstock

Obserwowana zniżka w skali miesięcznej związana była ze spadkiem notowań wszystkich produktów objętych indeksem (a zwłaszcza cen olejów roślinnych i cukru), z wyjątkiem światowych cen mięs, które dynamicznie zwyżkowały. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za pierwsze trzy miesiące 2017 roku to 173,77 punktu, jest ona o 15,9% wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Indeks cen przetworów mlecznych zmniejszył się w skali miesięcznej o 2,27% i osiągnął poziom 189,8 punktu. Spektakularna zwyżka notowana jest natomiast w skali roku (+45,7%).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Notowany spadek cen w skali miesięcznej (pierwsza zniżka od kwietnia 2016 roku) odzwierciedla znaczne dostawy mleka na półkuli północnej oraz perspektywy wyższej niż przewidywano produkcji mleczarskiej w Oceanii. Te czynniki razem wpływają na pojawiające się oczekiwania zwiększonych dostaw masła i serów w skali światowej. Analizując poszczególne składowe indeksu cen przetworów mlecznych FAO zauważalny jest jednak pewien wzrost światowych cen masła, co związane jest z niższymi niż oczekiwano dostawami eksportowymi z tytułu zwiększonego popytu lokalnego w Europie i w krajach Ameryki Północnej.

Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku osiągnęła poziom 192,33 punktu i była o 38,24% wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Indeks cen cukru FAO zmniejszył się w marcu o 10,9% w skali miesięcznej do 2566 punktu. Światowe ceny tego artykułu pozostają wrażliwe na zmiany perspektywy dostaw cukru w głównych krajach produkujących, zwłaszcza w Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem cukru na świecie. Dynamiczny spadek w skali miesięcznej związany jest ze względnie słabym popytem importowym połączonym z oczekiwaniami wyższych dostaw z Brazylii na rynki światowe w wyniku dynamicznego wzrostu produkcji surowca przy zmniejszonym wykorzystaniu go do produkcji bioetanolu.

6,2% zniżka cen olejów roślinnych do poziomu 167,6 punktu, będąca drugą zniżką w skali miesięcznej po notowanych od października 2016 roku zwyżkach jest odzwierciedleniem zmian, jakie zachodzą na głównych światowych rynkach produkcji roślin oleistych. Z jednej strony duży potencjał produkcyjny w Azji Południowo Wschodniej w połączeniu z osłabieniem popytu importowego przyczynia się do dynamicznych zniżek cen oleju palmowego. Z kolei wyższe prognozy zbiorów soi w Brazylii i Argentynie, a także większe niż oczekiwano dostawy oleju sojowego w USA i Argentynie przy ograniczonym popycie na ten olej do produkcji biopaliw przyczyniły się do zniżek jego cen w skali światowej. Indeks ten wciąż pozostaje jednak na poziomie znacznie wyższym niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!